Шок откритие: Откако ќе имате корона вирус, НЕ го правете ова на кој било начин

22 јануари, 2021
њ

Коронавирусот остава последици на скоро сите органи, а оние кои ја претрпеле оваа инфекција, според експертите, по првиот негативен тест, не треба да размислуваат за проширување на семејството најмалку два месеци, пишува во печатеното издание на весникот „Објектив“.

Добро познатиот српски уролог, д-р Александар Милошевиќ објаснува дека и покрај фактот дека оваа инфекција го расипува светот скоро една година, списокот со последици што ги предизвикува се шири скоро секој ден, поради што оние кои се заразиле со вирусот мора да бидат трпеливи кога станува збор за секс.

Тој наведува дека мажите кои имале потешка форма на коронавирус имаат сексуална дисфункција поради воспалителните процеси што ги претрпеле, но и интензивните и тешки терапии.

  • Сите вируси се носители на РНК што влијаат на нашата генетика, поради што не можеме со сигурност да кажеме дека коронавирусот не може да влијае на фетусот што би се формирал веднаш по пренесувањето на вирусот. Кога ја надминува короната, пациентот не треба да брза никаде, ниту пак треба воопшто да размислува за сексуалноста. Тој треба да се опорави, никој нема да изгуби ништо ако за неколку месеци ја премести работата на потомството. Потребно е целиот организам да се врати во редовна рамнотежа – наведува д-р Милошевиќ.

Д-р Миличевиќ наведува дека пациентите кои подолго време се лекуваат од корона имаат психолошки ефект на пропуштени животни можности, што се однесува на периодот што го поминале во кревет.

  • Многумина кои планираа да го прошират своето семејство, а короната ги погоди, не треба да се обидуваат да забременат по секоја цена по враќањето од болницата. Да се ​​прават деца не е задача! Кај здрава личност, зачнувањето се јавува кога телото е опуштено и одморено – наведува нашиот соговорник.

Објективот имал увид во студијата на престижното американско списание „Плодност и стерилитет“, кое испитувало присуство на вирусот САРС-КоВ2 во спермата. Имено, течноста за сперма беше анализирана кај 34 мажи со ковид-19 со поблага клиничка слика.

Кај сите пациенти, вирусот САРС-КоВ2 беше лабораториски докажан. Анализата се правеше во просек 31 ден по дијагнозата на ковид-19.

ПОСТОИ ДОКАЗИ ДЕКА КОВИД-19 ПРИЧИНУВА СТЕРИЛНОСТ

И домашната студија “Присуство на САРС- -CoV2 во репродуктивен материјал во периодот на опоравување на пациенти со коски во репродуктивна возраст”, спроведена од прим. Д-р Драгана Бојовиќ Јовиќ од ГАК Народни фронт вели дека короната може да предизвика стерилитет и кај жените и кај мажите. Гинекологот д-р Бојовиќ Јовиќ, кој е субспецијалист за плодност, ја спроведува студијата од мај минатата година на 30 жени и 15 мажи кои биле подложени на ковид.

  • Кај 10 од 30 пациенти нарушувањата во менструалниот циклус се драстични и такви што не можат да забременат. Значи, една третина од жените имаат проблем со стерилитет. Кај мажите резултатите се уште полоши, односно короната има двојно повеќе негативно влијание врз плодноста – рече д-р Бојовиќ Јовиќ.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber