Што се случува со мозокот кога сме заљубени?

23 октомври, 2021
depositphotos_224437860-stock-photo-young-attractive-couple-date-coffee

Угледниот антрополог Хелена Фишер, која ги истражува мозочните реакции кога сме заљубени и возбудени, тврди дека партнерите можат да бидат вистински заљубени еден во друг дури и по неколку децении врска.

Досега низ нејзиното истражување поминале 80.000 луѓе, а своите набљудувања ги опишала во книгата „Анатомија на љубовта“.

Таа вели дека забележала три реакции во мозокот кај партнерите во долгите и среќни бракови, во центрите одговорни за емпатија, контрола на емоциите и таканаречените позитивни илузии.

Во текот на истражувањето таа обрнала внимание на делот од мозокот наречен вентрален тегментум. Во среќно заљубените парови во тој дел се произведува допамин, природен стимуланс кој прави да чувствуваме посебно задоволство и делува слично како кокаинот.

Меѓутоа, со занесот, тоа чувство на задоволство и задоволство трае многу подолго отколку со дрога.

Таа забележала три мозочни реакции кај среќно заљубените парови:

1. Сочувство

Способноста на паровите да чувствуваат сочувство еден за друг е многу важен елемент за долг и среќен брак. Ако едниот партнер може да разбере како се чувствува другиот и низ што поминува, проблемите и несогласувањата се решаваат брзо и лесно.

Емпатичните луѓе лесно се поврзуваат и вистински го разбираат својот партнер.

2. Контрола на емоции

Многу е важно да се има способност да се контролираат емоциите за време на стресни ситуации, смета Фишер. На пример, паровите кои постојано се расправаат за проблеми со парите имаат поголема веројатност да раскинат од оние кои вообичаено не го практикуваат тоа.

– Една од теориите е дека кога ќе додадете стрес поради пари на и онака кревката врска, партнерите ќе раскинат, мислејќи дека подобро ќе можат сами да се справат со финансиските проблеми – рече таа, додавајќи дека работат заедно на проблемите, но со ладна глава, може да помогне да се спаси врската и да стане посилна со текот на времето.

– Важно е партнерите да си дадат простор да се изразат и да се разбираат и почитуваат.

3. Позитивни илузии

– Употребата на позитивни илузии во љубовната врска би можела да биде клучна за нејзиното зачувување и долговечност – вели Фишер.

Тоа значи дека врската треба да се фокусира на она што е позитивно, а не негативно. Имено, во секоја врска има убави и помалку убави работи, сега тоа е само прашање на кое ќе го насочите вниманието. Ако ги погледнете добрите, вие и вашиот партнер ќе се чувствувате подобро, а од вас ќе извира позитивна енергија и обратно, смета антропологот.

– Позитивните илузии помагаат да се преобликуваат навиките, рутината, па дури и особините. Фокусирајте се на она што е добро кај вашиот партнер, наместо на нешта врз кои немате контрола и не можете да ги промените. Впрочем, никој не е совршен – заклучила таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris