Скандинавскиот бренд Ganni сосема ја исфрла природната кожа од својата понуда, а наместо неа ќе користи алтернатива од – грозје!

25 октомври, 2021
1562310

Дали сте подготвени за чевли и чанти од грозје? Природната кожа, исто како и крзното порано, станува сè понепожелна во модните колекции, па брендовите бараат алтернативи за вештачката кожа и иновативни материјали. Данскиот бренд Гани, кој ги освои срцата и гардероберите на трендсетерките во последните неколку сезони, објави дека до 2023 година целосно ќе ја елиминира природната кожа од неговата понуда и наместо тоа ќе користи нов материјал базиран на грозје.

Скандинавскиот бренд Гани планира да ја исфрли кожата до 2023 година, и покрај фактот дека парчињата од кожа се една од нивните најскапи и најпрофитабилни категории. „Продажбата на кожни производи, иако многу профитабилни, наскоро ќе биде застарена како пушењето на ТВ“, објасни основачот на брендот Николај Рефструп.

За да ја постигне оваа цел, Ganni, со седиште во Копенхаген, ги здружи силите со италијанскиот производител на вештачка кожа Vegea, алтернатива на традиционалната кожа, направена од – грозје.

„Целосно ја укинуваме кожата до 2023 година. Употребата на кожа е во спротивност со нашите напори да го минимизираме нашето влијание врз животната средина, поради високите нивоа на емисии на метан од добитокот. Ви ја претставуваме Vegea, растителна алтернатива направена од земјоделски отпад, и ова е чекор кон поодржливи колекции“, објасни Рефструп, кој откри дека Гани вклучил осум пара чевли направени од Vegea во својата колекција пролет/лето 2022 година.

Ganni SS 2022.

Вегеа е иновативен материјал кој користи кори од грозје, останати од производството на вино и растителни масла и природни влакна од земјоделството. Употребата на кора од грозје, исто така, помага да се спречи отпадот да заврши на депониите. Vegea помина ригорозно тестирање и ги исполнува високите стандарди за издржливост и дизајн поставени од Ganni, а исто така има релативно мала количина на пластика во споредба со пазарните стандарди.

Гани претходно имаше потешкотии да најде алтернативи за конвенционалната кожа, а најмногу ги загрижуваше квалитетот на новите видови вештачка кожа, но и за високите нивоа на пластика во материјалите што моментално се достапни.

Покрај тоа, токсични хемикалии, тешки метали или други опасни растворувачи не се користат во производствениот процес во согласност со REACH. Вегеа има висок процент на растителна содржина: 55 проценти се состои од био-соединение (растително масло и грозје) и 45 проценти полиуретан на база на вода (PU).

Ganni SS 2022.

Ganni SS 2022.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris