СТАНЕТЕ ЕКСПЕРТ! Тест што ќе открие колку всушност знаете за сексот, а некои ОДГОВОРИ ќе ве шокираат!

16 јануари, 2021
profimedia-0076417710

Ова сигурно не го знаевте!

Знаењето е моќ во сите области, вклучително и сексот. Колку подобро го познавате вашето тело, вашите желби и потреби, полесно ќе ви биде да се препуштите на страствени задоволства. Преку овие 13 прашања, проверете колку знаете за оргазмите, сексуалната желба, пенисот и вагината, па доколку се покаже дека навистина не сте блескале, работете на знаење, теоретски и практично. Заштедете ја хартијата и пенкалото и запишете ги вашите одговори:

1. Во кои области се разликуваат ставовите на жените и мажите кон сексот?

а) Жените почесто се изјаснуваат бисексуалци.

б) При одлуките за сексуалниот живот, врз жените е под влијание на односот на нивната социјална група.

в) Жените ќе бидат повеќе подготвени да ги променат своите сексуални навики со текот на времето.

г) Сите горенаведени.

2. Кој е полесно да доживее оргазам за време на орален секс? а) Мажи б) Жените

3. Колку трае просечно пенисот во ерекција?

а) 10 – 12 см

б) 12 – 15 см

в) 17 – 20 см

г) 20 – 25 см

4. Колку време му треба на просечен маж да постигне оргазам за време на сексуален однос?

а) 5 минути и 24 секунди

б) 9 минути и 10 секунди

в) 18 минути и 42 секунди

г) 25 минути и 36 секунди

5. Од стрес, пенисот може да се „намали“. Што мислиш? а) Вистина.

б) Погрешно.

6. Често се тврди дека позрелите и постарите жени полесно ќе постигнат оргазам кога имаат секс со некого со кого се во љубовна врска. Дали е тоа точно?

а) Вистина.

б) Погрешно.

7. Мастурбацијата може:

а) Да се ​​подобрат сексуалните перформанси.

б) Да биде знак на сексуална дисфункција.

в) Да предизвика повреда.

г) Сите горенаведени.

8. Повеќето жени на возраст под 60 години размислуваат за секс помалку од еднаш на ден!?

а) Вистина.

б) Не е точно.

9. Колку проценти од жените изјавуваат дека секогаш доживуваат оргазам за време на секс со партнер?

а) 14 проценти

б) 29 проценти

в) 48 проценти

г) 74 проценти

10. Сексуалната активност може да го зголеми ризикот од срцев удар и мозочен удар кај постарите лица.

а) Вистина.

б) Не е точно.

11. Колку проценти од мажите изјавуваат дека секогаш доживуваат оргазам за време на сексот?

а) 39 проценти

б) 60 проценти

в) 75 проценти

г) 93 проценти

12. Повеќето жени можат да доживеат оргазам без директно стимулирање на клиторисот.

а) Вистина.

б) Не е точно.

13. Г-точката е мала област на предниот ѕид на вагината што е особено чувствителна на дразби.

а) Вистина.

б) Не е точно.

Еве ги точните одговори: 1. Точниот одговор е под Д: Експертите велат дека женските сексуални преференции се многу посложени од машките. Додека мажите се многу ексклузивни за тоа кој или што сексуално ги привлекува, жените не се толку ограничени. Научниците велат дека жените почесто велат дека имаат бисексуални склоности отколку мажите и дека нивните сексуални склоности се генерално пофлуидни. Во исто време, тие посветуваат поголемо внимание на она што „околината може да каже и да размисли“.

2. Точниот одговор е под Б: Во едно американско истражување, само 10 проценти од мажите рекле дека доживуваат оргазам за време на орален секс, додека 18 проценти од испитаните жени имаат среќа. Мажите имаат поголема веројатност да достигнат врв кога сексуалниот однос вклучува пенетрација на вагината, додека жените имаат поголема оргазам без вагинален однос, односно за време на орален секс.

3. Точниот одговор е под Б: Од 12 до 15 сантиметри, да, тоа е должината на просечниот пенис во ерекција. Во релаксирана состојба, просечниот пенис е долг 8,8 сантиметри.

4. Точниот одговор е под А: Од почетокот на пенетрацијата на вагината до ејакулацијата, на мажите им требаат во просек пет минути и 24 секунди, резултатите од студијата беа објавени во „Џурнал за сексуална медицина“.

5. Точниот одговор е под А: Големината на пенисот варира во зависност од различни фактори, надворешни и внатрешни, како и од нивното влијание врз симпатичкиот нервен систем. Студената вода и студениот воздух се веројатно најпознатите причини за појавата на „смалување“, но може да бидат предизвикани и од психолошки стрес. Иако ова намалување е само привремено, тоа е добра причина за мажите да избегнат стрес.

6. Точниот одговор е под Б: Жените постари од 50 години во истражувањето одговорија дека би било полесно да доживеат оргазам за време на секс со некој што не е нивен постојан партнер. Научниците веруваат дека ваквите резултати се резултат на свежо разведени жени или вдовици кои решиле да го освежат својот сексуален живот или се посветиле на барање нов партнер.

7. Точниот одговор е под Д: Во најголем дел, мастурбацијата е безбедна и здрава, велат експертите. Може да ги подобри сексуалните перформанси и да им помогне и на мажите и на жените да ги запознаат своите тела подобро. Меѓутоа, ако некое лице е толку опседнато со мастурбација што тоа почнува да влијае на неговата врска и воопшто на сексуалниот живот, потребно е да се побара помош поради опсесивно однесување.

8. Точниот одговор е под А: Додека повеќето возрасни мажи на возраст под 60 години размислуваат за секс барем еднаш на ден, само една четвртина од возрасните жени размислуваат за жешки теми со еднаква фреквенција. Како што минуваат годините, и мажите и жените фантазираат помалку, но мажите сепак барем двојно почесто.

9. Точниот одговор е под Б: Меѓу жените кои се во постојана врска со маж, 29 проценти секогаш достигнуваат врв за време на сексот.

10. Точниот одговор е под Б: Луѓето кои веќе имале срцев удар или мозочен удар треба да се консултираат со лекар за сексуална активност, но генерално сексот е здрава форма на вежбање за (постари) луѓе. Во една студија, истражувачите ја следеле фреквенцијата на сексуален однос кај 914 мажи за 20 години – оние кои воделе loveубов два или повеќе пати неделно имале барем половина ризик од фатален срцев удар во споредба со оние кои имале секс еднаш месечно и поретко. Поврзаноста помеѓу фреквенцијата на сексуален однос и мозочен удар не е докажана.

11. Точниот одговор е под Ц: Кај мажите кои се во постојана врска со жена, дури 75 проценти, односно три четвртини, секогаш достигнуваат врв за време на сексот.

12. Точниот одговор е под Б: На повеќето жени им е потребна стимулација на клиторисот за да постигнат оргазам. За жените кои имаат проблем со постигнување оргазам, веќе редовното вклучување на стимулација на клиторисот во сексуалната активност може да биде сè што им недостасува.

13. Точниот одговор е под Б: Сè уште се расправа дали има Г-точка. Таа беше популаризирана во стручната и популарна литература од 80-тите години на минатиот век и се смета за активирач на вагинален оргазам (освен клиторичен), дури и за ејакулација на жени. Но, некои експерти веруваат дека не постои единствена анатомска структура на која треба да се наоѓа Г-точката. Ако постои Г-точка, сметаат тие, подобро би било да се опише како ерогена зона отколку како дел од анатомија на жена.

Кои се вашите резултати?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber