Студијата тврди: Овој чај може да ги разгради мастите додека спиете

15 јануари, 2021
;sj

Во светот на чајот, улонг веќе има „титула“ најдобар кандидат за согорување на маснотии, па затоа научниците решија да го испитаат. Неговото официјално име на кинески е чај „ву-долг“, каде што ву значи црн и долг змеј.

Тој е полу-ферментиран, се наоѓа помеѓу неферментиран зелен чај и ферментиран црн чај (наречен црн на Запад и црвен во Кина). Стапката на ферментација е од 8 до 70 проценти, во зависност од производителот.

Како и сите чаеви, улонгот содржи кофеин, кој влијае на енергетскиот метаболизам со зголемување на срцевиот ритам. Сепак, студиите сугерираат дека потрошувачката на чај може да го зголеми распаѓањето на маснотиите, без оглед на ефектите на кофеинот, рече постариот автор на студијата, професорот Кумпеи Токујама.

Oolong čaj i mršavljenje

Ефекти на согорување на маснотии преку ноќ

Затоа, сакавме да ги испитаме ефектите од потрошувачката на улонг наспроти кофеинот само врз енергијата и метаболизмот на мастите кај група здрави волонтери, објасни тој.

По две недели студија, истражувачите откриле дека чајот од улонг – кој е делумно оксидиран и не е целосно зелен или црн чај, бидејќи ги има и двете својства, го зголемил распаѓањето на маснотиите за 20 проценти во споредба со оние кои земале плацебо .

Уште поимпресивно е откритието дека позитивните ефекти на чајот од улонг врз телото се одржувале цела ноќ. Чудно, ниту групата што пиеше улонг чај или чист кофеин во текот на тој период од две недели, не ги зголеми потрошувачката на енергија.

Ова набудување сугерира дека учесниците можеби развиле толеранција на стимулативните ефекти на двата третмани.

– Познато е дека чајот од Улонг има многу придобивки, но 20-процентната разлика во согорувањето на мастите звучи навистина многу – ја коментира студијата, нагласувајќи дека луѓето не треба да сметаат на ништо „чудесно“ кога губат телесната тежина, туку да се концентрираат на воведување поздрави навики на исхрана и живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber