Свинскa маст во служба на убавината: Ослободете се од АКНИТЕ, СТРИИТЕ и ИСПУКАНАТА КОЖА

25 септември, 2021
9208e4231c41964dbd3df0afc91e238b334cdd24

Свинската маст можете исто така да ја користите за нега на кожата.

Покрај нејзината голема употреба во готвењето, но и за здравствени цели, свинската маст може да се користи за нега на кожата, како и косата.

Не треба да се грижите за непријатниот мирис кој го има, бидејќи во комбинација со сода бикарбона, камилица, невен или есенцијално масло што ви се допаѓа, мирисот ќе се неутрализира, но не и придобивките од маста.

Во народната медицина, маста се користела за испукани пети или суви раце, а исто така е ефикасна за многу проблеми со кожата, како што се мозолчиња.

Покрај тоа, свинската маст е идеална за нега на косата, особено ако имате сува коса, бидејќи со помош на маста, косата ќе биде свиленкаста и мека. Нанесете ја на валкана коса пред миење, а после миење исплакнете со чај од камилица.

Свинската маст добро се покажа и во борбата против стриите, особено оние што се јавуваат по породувањето. Ако ви пречи мирисот на сало, измешајте ја со хидратантна крема или масло што го користите за телото и добро истријте ја кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris