ТЕСТ – Дали сте нарцисоидна личност? Постојат 3 типa нарциси – во која група спаѓате!?

25 јануари, 2021
download

Дали е можно да се биде премногу или премaлку нарцисоиден?

Терминот нарцисоидна личност понекогаш може да биде погрешно протолкуван, односно нарцисоидот не мора да биде само суетна, фалечка личност, опседната со неговиот карактер. Проблемот е што многу нарцисисти, кои се интровертни, не се грижат за изгледот и славата, а можеби не сте свесни дека се забавувате со нарцис. Во својата книга „Преиспитување на нарцизмот – лошо и изненадувачки добро – чувство на посебност“, Крег Малкин изјави дека постојат 3 типа нарцисоидни луѓе.

Врз основа на бројни студии и проучувања, научниците развија скала на нарцизам:

  1. Ехоизам – луѓето кои не се ценат себеси, ги ставаат туѓите потреби пред своите, не се чувствуваат вредни, честопати се депресивни и вознемирени.
  2. Здрава нарцисоидност – емпатичен, амбициозен, самоуверен, среќен што прима и помага.
  3. Екстремна нарцизам – манипулаторите, кои постојано бараат потврда на вредностите, имаат промени во однесувањето.

Резултатите од тестот покажаа дека повеќето луѓе паѓаат во здрави нарциси – луѓе кои осветлуваат просторијата кога ќе влезат во неа, го гледаат светот преку розови очила и ги инспирираат другите да бидат подобри.

Во која категорија спаѓате?

Се разбира, многумина сметаат дека нарцисоидните луѓе се многу лоши, но Крег Маликн изјавува дека постои здрав и нездрав нарцизам и трет што лежи помеѓу нив и вклучува карактеристики на грандиозност и ароганција.

Особеноста што ги поврзува сите три вида е дека овие луѓе имаат потреба од само-подобрување, односно се чувствуваат повредни и посебни од другите луѓе. Психологот Џонатан Браун од Универзитетот во Вашингтон тоа го нарече „исклучителна-уникатност“. Луѓето кои имаат потреба од само-подобрување се чини дека се чувствуваат посреќни и поисполнети од луѓето кои не се стремат кон тоа. Лицто кое не ја чувствува својата исклучителност често страда од депресивни состојби и завршува во врска со нарцис.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris