Уникатно место: Чудна шума со самовили и волшебници

9 јануари, 2021
Capture

Љубители на природата и мистицизмот, отворете ги планерите за 2021 година и запишете го ова: Puzzlewood. Нема да зажалите.

Puzzlewood е англиска шума, совршена дестинација за сите љубители на книги и филмови за џуџиња, шумски суштества, митологија и волшебници, бидејќи изгледа како место каде што сите ќе оживеат во реалноста. Затоа, не е изненадувачки што служеше и како сет за снимање на бројни филмови и серии.

Хари Потер, Војна на Sвездите, Мерлин, Доктор Коу и други беа снимени овде, и ние не ги чувствуваме сличностите помеѓу Пазгвулд и т.н. Забранети шуми во Хари Потер, нели?

Старата шума стана хит во Англија. Сместена е на самата граница со Велс, недалеку од Бристол и Кардиф и покрај реката Северн која се влева во морето. Зафаќа површина од скоро 6 хектари, а нејзините пространства биле користени во времето на античките Римјани.

За нејзината долга историја сведочат повеќе од 3.000 монети од римско време, откриени од работниците во средината на 19 век за време на уредувањето на шумите. Имено, беше уреден патот низ шумата и беа изградени неколку дрвени мостови со цел да се олесни одењето со минимална човечка интервенција.

Испреплетени дрвја и гранки кои патуваат во сите правци, необични карпести формации покриени со мов, пештери, патеки за навивање, мостови направени од корени на дрвјата и општата атмосфера во шумата ја прават навистина посебна, па не е ни чудо што привлекува толку многу посетители, без оглед на возраста.

Надвор има многу објекти, па можете да одморите пред следната дестинација во кафуле, продавница, ливада за излети или фарма на локални животни.

До Пигзвуд се стигнува по пат, а за дополнителна забава, на вашиот мобилен телефон ќе има апликација „Пазулвуд“, која ве вклучува во интерактивна игра, лов на римски богатства.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber