Важно е како спиеме: 6 намирници за подобар сон

23 септември, 2021
A-lady-sleeping-Photo-Parents

Идеално, треба да спиете од 7 до 9 часа дневно без прекин, но не секој успева: стресот, лудиот ритам на работа и вишокот дигитални информации можат негативно да влијаат на времетраењето и квалитетот на нашиот сон.

Во обид да го воспостават својот режим, многумина прибегнуваат кон медитација, длабоко дишење, па дури и апчиња за спиење.

Бадеми

Бадемите се богати со разни витамини и микро -минерали – на пример, само 28 грама бадеми содржат околу 18% од дневната вредност на фосфор и 23% витамин Б2 потребни за возрасно тело. Но, најважно за нас, овие ореви се одличен извор на мелатонин. Мелатонин е познат како „хормон за спиење“ – го регулира нашиот внатрешен „часовник“ и го сигнализира мозокот да заспие. Затоа, мал грст бадеми ноќе може да го даде посакуваниот ефект на „апчиња за спиење“.

Месо од мисирка

Мисирката е еден од најздравите месни производи. Содржи рибофлавин, фосфор и селен. Исто така, месото од мисирка содржи амино киселина триптофан, која активно го стимулира производството на веќе познатиот „хормон за спиење“ – мелатонин. Оваа храна е исто така богата со протеини – некои истражувања сугерираат дека мала количина протеини, исто така, може да предизвика поспаност.

Чај од камилица

Чајот од камилица е еден од најпопуларните топли пијалаци познат по своите смирувачки својства. Неговата употреба го стимулира имунолошкиот систем, ја намалува вознемиреноста и ја подобрува состојбата на кожата. Исто така, содржи апигенин, антиоксиданс за кој е докажано дека успешно се бори со несоницата.

Киви

Кивито е хранливо и има многу малку калории. Потрошувачката на киви има корисен ефект врз нивото на холестерол и функционирањето на дигестивниот систем. Меѓу другото, кивито е добро и за спиење. Во 4-неделна студија, 24 возрасни јаделе 2 киви еден час дневно пред спиење. До крајот на студијата, 42% од волонтерите заспаа побрзо. Ова може да се должи на фактот дека киви го стимулира производството на „хормонот на среќата“ – серотонин, кој исто така е вклучен во регулирањето на моделите на спиење.

Ореви

Оревите содржат околу 19 витамини и минерали. Меѓу другото, тие се богати со мелатонин. Според тоа, консумирањето мали количини ореви може да ви помогне да го прилагодите спиењето.

Ориз

Оризот е исто така познат по своите корисни својства и по тоа што е богат со бројни витамини. Тоа помага да се намали нивото на шеќер во крвта и има корисен ефект врз спиењето. Лекарите советуваат да јадете ориз најдоцна еден час пред спиење за да го подобрите квалитетот и времетраењето на спиењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris