Запознајте ги природните чуда на светот кои соборуваат рекорди со нивните димензии

22 јануари, 2021
trav

Каде и да сме во природата, тоа е нешто на што секогаш се враќаме затоа што промовира биодиверзитет, ја стабилизира климата и го подобрува човечкиот живот.

Затоа, пожелно е да се потсетиме на природните атракции кои се познати подолго време, но и на неодамна откриените, кои ја покажуваат убавината и моќта на природата.

Големиот корален гребен е најголемиот во светот

Ова веројатно им е познато на многу луѓе, а официјално едно од седумте природни чуда на светот има должина од 2.030 километри. Тој всушност е составен од 3.000 индивидуални гребени и вклучува стотици тропски острови. Тоа е единственото живо суштество што може да се види од вселената, и е подолго од Кинескиот Ѕид.

Бајкалското езеро е најголемото и најдлабокото во светот

Можеби сте знаеле дека Бајкалското езеро е најдлабокото езеро во светот, но е најголемо слатководно ниво според површината на водата и всушност опфаќа дури 20 проценти од снабдувањето со слатка вода во светот. Максималната длабочина е околу 1.615 метри, а се проценува дека површината на водата е иста како да се собрани сите Големи езера на Северна Америка. Овде живеат околу 1.500 животински видови, од кои 80 проценти се ендемични.

Нил е најдолгата река во светот

Најдолгата река во светот го има својот извор под екваторот, а на крајот од нејзиниот проток низ Африка се влева во Средоземното Море. Патеката долга 6.695 километри поминува низ Танзанија, Бурунди, Руанда, Демократска Република Конго, Кенија, Уганда, Јужен Судан, Етиопија, Судан и Египет.

Ангелските водопади се највисоките во светот

Во срцето на Венецуела се наоѓаат 979 метри високи Ангелски водопади, што ги прави највисоки во светот. Доста е многу тешко и е опкружен со природни структури познати како тепуи. Во споредба со другите познати водопади, овој е огромен.

Исланд е најголемиот вулкански остров

Со својата површина од 103.000 квадратни километри, Исланд е најголемиот вулкански остров во светот, кој е формиран поради вулкански ерупции. Исланд е една од најмалку загадените земји во светот и го користи целото изобилство на природни ресурси, меѓу кои е и геотермалната топлина.

Мртвото море е на најмала надморска височина

Мртвото море всушност се наоѓа на 430 метри под нивото на морето, и секоја година паѓа за уште еден метар. Познато е по екстремните нивоа на сол, поради што во него нема живи организми и зошто на луѓето им е лесно да лебдат во ова море.

Најдолгата плажа е во Бразил

Најдолгата плажа на светот, Праја до Касино во Бразил, се проценува дека е на околу 245 километри од Рио Гранде до границата со Уругвај. Плажата е подеднакво популарна кај локалното население и туристите и нуди различни спортски активности во и околу водата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris