Живеела, се облекувала и сакала инспиративно, а животот со последниот маж го опишала како „9 најсреќни години“: Се снима серија за холивудската и модната икона

16 април, 2021
PX_Audrey_Hepburn

Се подготвува телевизиска серија за животот на холивудската и модната икона и хуманитарката Одри Хепберн. Сценариото е напишано од Џаклин Хојт, сценарист на успешната серија „Добрата жена“, во соработка со синот на Одри, Лука Доти и италијанскиот новинар и писател Луиџи Спинол.

Одри беше во брак со таткото на Лука, италијанскиот психијатар Андреа Доти, од 1969 до 1982 година. Од претходниот брак со американскиот актер Мел Ферер, таа го роди синот Шон.

Во 2015 година, Лука Доти и Луиџи Спинола го напишаа бестселерот „Audrey at Home“, што беше комбинација од биографија и готвач со бројни анегдоти, извадоци од преписката на Одри, рецепти и досега необјавени семејни фотографии.

image

Одри беше едно од најсаканите и најпрепознатливи лица на 20 век. Таа почина на 20 јануари 1993 година, во нејзиниот дом во Швајцарија, на 63-годишна возраст, од тумор на слепо црево.

Непосредно пред нејзината смрт, во декември 1992 година, Џорџ Х. Буш ѝ додели на сериозно болната Одри претседателски медал за слобода, највисокото цивилно одликување во САД.

Тоа беше признание за нејзината долгогодишна хуманитарна работа; од 1954 година таа посвети голем дел од својот живот на УНИЦЕФ, а во последните години од својот живот работеше во некои од најсиромашните заедници во Африка, Јужна Америка и Азија.

image

Американскиот филмски институт ја рангираше трета меѓу најголемите женски актерски легенди од класичната ера на Холивуд, пред само Катарин Хепберн и Бет Дејвис.

И во 1961 година, таа беше внесена во „куќата на славните“ на најдобро облечените луѓе во светот. Нејзината ѕвездена актерска кариера започна со музичкиот мјузикл „Џиџи“ во Бродвеј во 1951 година, откако беше забележана од францускиот писател Колет врз чие дело се засноваше мјузиклот.

Следена од романтичната комедија „Одмор во Рим“ од 1953 година со Грегори Пек, Одри беше првата актерка која освои Оскар, Златен глобус и БАФТА награда за истата улога.

image

Истата година таа ја доби наградата Тони за театарска изведба за нејзината изведба во претставата „Ондин“. Следуваа бројни успешни филмови – „Сабрина“ со Хамфри Богарт и Вилијам Холден, „Смешно лице“ со Фред Астер, „Љубов на попладнето“ со Гери Купер и Морис Шевалие, култниот „Појадок кај Тифани“, „Шарада“ со Кери Грант , „Драга моја дама“, „Како да украдеме милион“, „Робин и Маријан“ од 1976 година со Шон Конери, а последен пат снимаше документарна телевизиска серија во 1990 година „Градини на светот со Одри Хепберн“, за чија првата епизода таа постхумно ја освои наградата Еми.

Од 1980 година до нејзината смрт, Одри беше во врска со холандскиот актер Роберт Волдерс, вдовецот на актерката Мерл Оберон.

Одри во 1989 година рече дека деветте години поминати со него биле најсреќниот период од нејзиниот живот и ги сметала за оженети, иако не официјално.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris