Необјаснива мистерија: Пештерата во која се гасат телефоните, а водата капе наоколу

28 мај, 20220
62314343

Речиси никој не го посетува мистериозното место во близина на Атина. Причината за тоа се многуте суеверија кои доаѓаат да ги истражуваат само љубителите на окултизмот. Пештерата Давелис се наоѓа на југозападната страна на планината Пендели, од која некогаш дошол мермер за да се изгради Партенон.

Пештерата е именувана по разбојник од деветнаесеттиот век по име Давелис. Тој ја користел со својата банда како скривалиште, а според легендата имало лавиринт од тунели кои воделе до куќата на војвотката која му била љубовница. На влезот во пештерата, во карпата се наоѓа византиската црква на испосниците од 12 век.

Малку подлабоко во пештерата се поклонувало на богот Пан, а остатоците кои го потврдуваат тоа може да се видат во Археолошкиот музеј во Атина. На еден од ѕидовите може да се видат резби на поранешни патници, меѓу кои и неколку англиски писатели од деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век.

Постојат податоци дека грчката армија таму вежбала доверливи операции, поради што пештерата била затворена за јавноста. Исто така, се поврзува со нуклеарно оружје, експерименти од Студената војна и бројни теории на заговор.

Окултниот статус на пештерата на планината во форма на пирамида е даден поради различните признанија на посетителите. Тие наводно виделе како капе вода од подот до таванот, суштества налик на мачка како одат исправено, а со електронските уреди таму се случува нешто чудно – излегување и се расипува. Пештерата би можела да послужи како сценографија за хорор филм, бидејќи се вели дека таму се наоѓаат траги од окултни ритуали.

Гркот Димитриос Макридопулос, кој отсекогаш бил фасциниран од паранормалното, тргнал во пештера со камера и уред кој фаќа необични активности преку радиофреквенции. Уредите снимале необични звуци, сенки и ликови, а како што вели Димитриос веќе почувствувал чудна енергија на влезот како да доаѓа од друг свет. Експертите објаснуваат дека причината за тоа можеби е магнетизмот, но не знаат како да ја објаснат причината.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber