Како да платите помалку данок: „Генијалната“ англиска куќа која неуморно ги менува сопствениците

4 февруари, 20230
62471204-canterbury

На околу два часа од Лондон, искосената фасада на Кентербери неуморно ги привлекува погледите и ги запира посетителите. Невозможно е да не се запрашаме дали еден ден нејзините ѕидови ќе се урнат како куќа од карти. Искривената куќа има многу имиња: позната е како Куќа на Сер Џон Бојс, галерија на кралот или продавница на стариот крал, а изградена е во 17 век.

Необичниот изглед на куќата инспирираше бројни приказни. Некои тврдат дека таа го инспирирала писателот Чарлс Дикенс да напише еден од пасусите за Дејвид Коперфилд. Но, иако куќата изгледа како да е излезена директно од некој од неговите романи, таа била таму пред неговото време. Како и многу други куќи, искривената куќа се проширува со секој кат, а причината за тоа е практичното избегнување даноци: колку е помала основата, толку помалку треба да платите.

Искривената куќа се наоѓа на крајот од улицата Палас, во близина на центарот на Кентербери, а нејзиниот асиметричен изглед го дава внатрешниот оџак кој со текот на времето почнал да паѓа, а сега го држи челична рамка. Куќата често менуваше сопственици: во последниве години беше галерија, книжарница, продавница за училишна опрема и продавница за инструменти. Со новите сопственици се менуваат и боите на влезните врати. Денес, во искривената куќа се наоѓа книжарницата Catching Lives, која продава користени книги за да собере пари за бездомниците и обесправените.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/