Не мора да ги посетувате само главните знаменитости: Венеција има многу повеќе да понуди

28 јануари, 20230
1674716449472-foto-ustupljene-fotografije-vaslios-proveleggios-4-830x0

Иако често се споменува дека главниот град на поранешната Република Венеција е оптоварен со туризам, факт е дека Венеција има многу скриени скапоцени камења надвор од вообичаените атракции.

За волја на вистината, плоштадот Свети Марко и мостот Риалто секогаш се преполни со туристи, но Венеција е позната и по други атракции.

Иако површно не е толку голем град, Венеција се состои од шест области. И секој од нив има што да им понуди на туристите. Посебно е привлечен за време на познатиот карневал.

Годинава Венецијанскиот карневал се одржува од 4 до 21 февруари. Според „Visit Venezia“, овогодинешниот настан се организира под мотото „Одвојте време за оригинални звуци“.

Ако не сакате да бидете во толпата туристи на главните атракции на градот, попрво треба да посетите една од познатите цркви во Венеција.

Базиликата посветена на Богородица (Basilica della Salute на италијански) била изградена во текот на 17 век, како знак на благодарност за крајот на епидемијата на чума.

Во базиликата Сан Џовани и Паоло се гробовите на 25 венецијански дуждови. Она по што е позната оваа Серенизимска базилика, како што често ја нарекуваат Венеција, е витражниот прозорец на Виварини од стакло од островот Мурано, кој е единствен во целиот град.

Една од најголемите и најголемите цркви во Венеција е базиликата Заниполо, како што ја нарекуваат Венецијанците.

И секако, базиликата Свети Марко, која е меѓу најпосетуваните.

Кампањата што ја започна градот има за цел да промовира поинаков тип на туризам. „Детуризам: Патувајте во Венеција како локалец“ се фокусира на развојот на бавен и одржлив туризам.

На овој начин туристите се охрабруваат да ја запознаат Венеција на поинаков начин, без да ги истакнуваат познатите знаменитости.

„Најдобар начин да се открие вистинската душа на градот и да се доживее Венеција како што прават Венецијанците е да се симнете од одредената патека и да залутате надвор на авантура“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/