Во Германија може да ја најдете најсреќната зграда на светот: „На светот му треба повеќе боја“

17 јуни, 20240
62843645-braunschweig

Кога мислиме на старите германски градови, повеќе не мислиме на хипстерски Берлин со неговиот луд ноќен живот или Франкфурт со неговите стаклени облакодери и деловни згради. Замислуваме мирни, средновековни градови со традиционални куќи и топли гостилници.

А сепак, откачените духови на 21 век го пронаоѓаат патот до нив, каде што експлодираат на неочекуван начин. Еден таков град се вика Брауншвајг и се наоѓа недалеку од Хановер.

Брауншвајг е тивок, историски град со стара архитектура, калдрмани улици каде сè уште можете да видите романтични улични светилки и излози со дрвена рамка.

Во еден дел од градот има модерни, но незабележителни згради кои служат како канцеларии на различни компании. На границата на тие два, токму во сенката на различни светови, ќе најдете експлозија на бои на една зграда.

Најсреќната куќа на светот

Поради веселиот изглед е опишана како „најсреќната куќа на светот“. Велат дека ви го крева расположението штом ја видите. Очите на нацртаните лица се и прозорци кои се отвораат, дворот е исполнет со зеленило, а обезбеден е и паркинг за велосипеди.

Официјално се вика Happy Rizzi House или само Rizzihouse. Има смисла дека нејзиниот изглед е дизајниран од архитект во соработка со њујоршкиот поп уметник Џејмс Ризи. Неговата идеја била да внесе живот не само во зградата туку и на неа, па таа блескала, украсена со луди форми и лица и светли бои. Посетителите го опишуваат како потсетник на музички видеа од 1980-тите.

Нов живот за трошна зграда

Ризихаус е резултат на долго двоумење на локалните власти што да се прави со трошната зграда на која итно и требаше реновирање и нов здив. Архитектот сериозно си ја сфати задачата.

Во близина на сите туристички атракции како средновековниот замок, градското собрание и катедралата, Ризихаус изгледа како тој нов, модерен сосед од иднината кој дошол да живее во питома, традиционална средина. И добро го прифатија затоа што денес е една од главните разгледници на градот која привлекува туристи токму поради неговиот необичен, но среќен изглед.

Како што коментирал еден посетител: На светот му требаат повеќе вакви згради.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma