Каде се наоѓа НАЈДОЛГАТА ПЛАЖА НА СВЕТОТ? Има 254 километри песок

3 јули, 20240
Screenshot_8

Најдолгата плажа во светот (254 км) се наоѓа во Бразил, се вика Praia Do Cassino, се протега долж Атлантикот од Рио до Уругвај.

 

 

 

Pixsell објави листа на најдолги плажи во светот. На прво место е плажата Praia Do Cassino, вистинско географско чудо. Се протега долж брегот на Атлантикот на 254 километри. Бескрајното пространство на песок е глетка која е неверојатна додека океанската вода се меша со песокот.

 

Песочна плажа која се граничи со сините води на Атлантскиот Океан, Праја До Касино е најдолгата плажа во светот. Се наоѓа во Бразил и поради својата природна убавина е омилен меѓу патниците кои сакаат авантури и вистински одмор. Изгрејсонцето и зајдисонцето се особено магични.

Се протега од Рио до Уругвај, а за пешачење се потребни седум дена. Познат е по својот бел песок, тиркизно-сината вода и пријатната температура.

 

Со своите огромни пространства на вода и бранови, оваа плажа е рај за љубителите на водните спортови. Сурферите ќе уживаат во совршените бранови, а кајсурферите и морнарите ќе уживаат во ветровите што свиркаат покрај брегот. Достапни се и патувања со брод, како и нуркачки патувања.

Screenshot_6
Screenshot_7

Покрај пејзажите и разновидните активности кои одговараат на сите патници, Praia Do Cassino е дом на уникатен екосистем. Спектакуларните песочни дини, кои се протегаат на километри, формираат кревка еколошка средина од суштинско значење за локалниот биодиверзитет.

 

Посетителите имаат можност да го откријат ова недопрено природно богатство и да ја видат разновидноста на дивиот свет и растенијата кои наоѓаат засолниште во овој посебен екосистем.

 

На второ место е плажата во Австралија, Ninety Mile Beach, која е долга 145 километри.

 

На листата се најдоа и Кокс Базар, Бангладеш (121 км), Островот Падре, Тексас (113 км), Плаја Новилеро, Мексико (91 км), Вирџинија Бич, САД (56 км), Лонг Бич, САД (45 км). , плажата Муизенберг, Јужна Африка (40 км), Стоктон Бич, Австралија (32 км).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma