Најдолгото патување со воз на светот: Преминете ја половина планета за само илјада евра

14 јуни, 20240
62835964-najduza-voznja-vlakom-na-svijetu

Патувањето со воз, ќе се согласат многумина, има нешто сонливо, речиси хипнотичко, додека пред вас полека се менуваат сликите на пејзажот, засилени со монотониот звук на движење по шините и испрекинатиот свиреж кој свечено ја најавува следната станица.

Патувањето по иконските железнички линии, како што се легендарниот Ориент Експрес, Reunification Express, возот на езерото Титикака и Транссибирскиот експрес, да наведеме само неколку, е нешто за што многу луѓе фантазираат и понекогаш поминуваат години за да заштедат пари или доволно слободни денови за да одат на авантура на шините.

Трасата е долга речиси 19 илјади километри

Неодамна, најдолгата можна железничка рута во светот „во едно парче“ порасна на неверојатни 18.755 километри, поминувајќи низ Европа и Азија. Поконкретно, љубителите на возови ги носи од Лагос во Португалија до далечниот Сингапур.

Или барем ќе ги носи кога ќе се нормализира ситуацијата во политиката и умовите, па европските линии повторно да почнат да минуваат низ Русија. Најдолгата железничка рута во светот од Португалија до Сингапур моментално има уште една „дупка“ – иако е долга само околу 15 километри, што е речиси занемарливо по бројот на километри што ги брои.

Дупката се наоѓа во Виентиан, Лаос, така што мора да користите алтернативен превоз од станица до станица, а овој проблем ќе се реши најрано во 2028 година, кога е предвидено да се постави брзата линија Бангкок-Нонг Каи-Виентиан во употреба, за што мора да се изедначат ширините на шините во Кина, Тајланд и Лаос.

Освен тој детал, ваква епска маршрута (барем технички) е можна од 2021 година, кога се отвори нова делница од пругата Ботен-Виентиан во Лаос, изградена од Кинезите за поврзување на Кина со Југоисточна Азија.

Европа и Азија како во прозорецот

Најдолгото возење со воз во светот ги носи патниците низ 13 земји и чини нешто повеќе од илјада евра. Патувањето започнува во најјужниот дел на Португалија, во пристанишниот град Лагос, од каде што се движи на север и продолжува низ Шпанија до Париз, па на исток од Европа до Москва. Од Москва, Транссибирската железница ги носи патниците до Пекинг за само шест дена, потоа до гореспоменатата нова линија од Ботен до Виентиан и од Виентиан до Бангкок, од каде се влегува во последниот дел од оваа железничка сага и крајната дестинација – Сингапур.

Целото патување е преполно со знаменитости и мора да се види, па затоа треба да поминете и повеќе од потребните 19 дена на него, колку што ќе ви треба за да ги достигнете сите линии. Доколку одлучите да патувате одеднаш, треба однапред да ги договорите сите потребни визи за да не ви трпи непотребно распоредот.

План за патување

Ова патување можеби не е можно во моментов, но списоците на вљубените во патување сакаат такви работи. За подобар преглед на најдолгото патување со воз во светот, еве ги деловите (по денови) од кои се состои:

Ден 1: Од Лагос до Лисабон
Ден 2: Од Лисабон до Мадрид
Ден 3: Од Мадрид до Барселона
4-6 ден: Од Барселона до Париз, а потоа до Москва
7-13 ден: Трансмонголски воз од Москва до Пекинг
Ден 14: Од Пекинг до Кунминг
Ден 15: Од Кунминг до Виентиан
Ден 16: Од Виентиан до Бангкок
Ден 17 и 18: Од Бангкок до Куала Лумпур
Ден 19: Од Куала Лумпур до Сингапур.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma