Category: Мафија-Мојот Свет

34B4C2E67B6535E89349F7C52514E4-610x269.jpg
Откако ја превземале мафијата по убиствата на Масериа и Маранзано во 1931 година, Костело станал еден од најефективните мафијаши во фамилијата на Лучијано. Тој бил одговорен на апаратите за коцкање и нелегалното спортско обложување заедно со Фил Касел. Костело пославил околу 25.000 апарати за коцкање низ баровите, рестораните, кафитериите, бензинските пумпи и автобуските станици низ […]

Frank_Costello_320X2401-610x269.jpg
Во 1927, Костело, Лучијано и мафијашот од Чикаго Џони „Лисицата“ Торио организирале огромна зделка за шверцување на алкохол. Бандата успеала, преку своите канадски и европски „врски“ да го зголеми профитот и да ги намали сите ризици, па со тоа и да отиде далеку пред конкуренцијата. Оваа криминална зделка е позната како „Групата на седумте големи“, […]

Frank_Costello_-_Kefauver_Committee-610x269.jpg
Фељтонот за познатите мафијаши го продолжуваме со Френк Костело, италијански мафијаш познат и како „Премиерот на подземјето“. Костело е запаметен во историјата како еден од најголемите и највлијателните мафијашки босови, а во еден момент од својата кариера тој бил и „кум“ на мафијашката фамилија Лучијано. Френк Костело е роден како Франческо Кастиља на 26 јануари […]

vitogenovese-copy-610x269.jpg
Враќањето на Вито Џеновезе во САД не одело според планот. Иако тој сметал дека повторно ќе застане на чело на мафијата на Лучијано, сепак Френк Костело, кој го заменил кога пребегал во Италија одбил да му го отстапи „кумството“. Дури и втората по моќ позиција во мафијата останала во рацете на силеџијата Вили Морети, а […]

220px-Vito_Genovese_NYWTS-copy-610x269.jpg
Кога зборуваме за италијанската мафија, не можеме, а да не го споменеме славниот Вито Џеновезе, уште попознат како Дон Вито. Тој е роден на 27 ноември 1897 година во малечкото место Туфино во Неапол, Италија. Во Америка емигрирал на 15 годишна возраст, со неговиот татко Феличе, неговата мајка Нунцијата и неговите двајца браќа Мајкл познат […]

luciano-the-dapper-don-copy-610x269.jpg
  Наводно, на Луцијано му било потенцирано да не учествува во промоција на никакви филмови снимени за неговиот живот, бидејќи тоа би привлекло непотребно внимание на мафијата. Но сепак, откако Игеа Лисиони почина од рак на дојка, тој попушти и договори средба со филмски продуцент кој требаше да пристигне на аердромот во Неапол. На 26-ти […]

Lucky_Luciano1-610x269.jpg
Лучијано имал бизниси низ целата земја. Неговиот долгогодишен пријател Мaер Лeнски бил неговата десна рака и советник. Кога холандскиот Дач Шулц одлучил да го убијат Менхетен, јавниот обвинител Томас Дјуи, во директно кршење на налозите на Лучиано, Шулц бил наместо погубен. Лучијано го достигна врвот на подземниот свет на Америка, режија на кривични правила, политики […]

naslovna26-610x269.jpg
Charlie “Lucky” Luciano е роден на 24 ноември 1897 година во Lercara Friddi, Сицилија. Неговите родители, Антонио и Росалиа Лучиана, имале пет деца: Бартоломео (роден 1890), Џузепе (роден 1898), Филипиа(роден 1901) и Конкета(роден 1903). Кога Чарли имал 10 години (1907), семејството се преселило во САД. Тие се населиле во Њујорк, единствена дестинација за сицилијанските имигранти […]

capone6-copy-610x269.jpg
Неколку месеци пред овој настан, Капоне го организирал еден од најпознатите атентати во историјата на мафијата. Противничката страна, бандата “North Side”предводена од Бугс Моран создавала се поголеми проблеми, па Ал одлучил да ги сопре. Познат и како масакрот на Денот на вљубените кој се случил на 14-ти Февруари 1929 година. Капоне ги испратил своите луѓе […]

al-capone-copy1-610x269.jpg
Алфонс Капоне Габриел, (17 јануари 1899 – 25 јануари 1947) е американски криминалец кој влегол во историјата како еден од најславните икони на популарната култура, 20-ти век. Тоа беше четврто дете од девет браќа и сестри. Капоне беше секогаш голем, па го напуштил училиште во четврто одделение, бидејќи тој бил тепан од страна на директорот. […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris