28 мај, 2020

Ем прошетка, ем ефтин шопинг

11 октомври, 2011, 1 Коментар
Сакате да патувате но не сакате да трошите многу пари? Овие дестинации ќе ви го овозможат тоа. Некои од нив (како Талин) се дестинации кои дури сега стануваат популарни, додека други (како Даблин) се...

Сан Алфонсо – Најголемиот базен во светот

10 октомври, 2011, Нема коментари
Најголемиот базен во светот се наоѓа во градот Алгароб во Чиле, исполнет со морска вода и длабок е дури 35 метри, а со убавината може да им конкурира на природните плажи. Најголемиот базен на...

Anse Source d’Argent

9 октомври, 2011, Нема коментари
Anse Source d’Argent е низа години наназад прогласуван за еден од најубавите острови на Сејшелите и едно од најатрактивните дестинации за одмор.  Островот е во вид на полумесечина и на него има серија прекрасни...

Галичник – Духовното царство на Македонија

8 октомври, 2011, Нема коментари
Во пазувите на планината Бистра, лежи Галичник, за упатените – синоним за автентичност, мајсторско копаничарство, уметност, преродбеништво, впечатливи традиционални битови обичаи и архитектура, неверојатно вкусно сирење и кашкавал. За оние кои не го познаваат...

Кох Липе, Тајланд

7 октомври, 2011, Нема коментари
Кох Липе се наоѓа во јужниот дел на Тајланд. Овде на Кох Липе, сe e супер и пријателски расположеното. Локално население ќе ви го принесе целокупниот дневен улов на свежа морска храна, која ја...

St. Bart’s, Кариби

6 октомври, 2011, Нема коментари
Еден од многуте острови на Карибите, Св.Барт е комбинација на францускиот животен стил и мирно место за релаксација и уживање. Прекрасните скриени плажи, убавата француска кујна, и грациозните хотели, го чинат ова тропско место...

Таратао

5 октомври, 2011, Нема коментари
Одморот на Таратао не е за оние кои сакаат луксуз и комфор, а стопроцентно одговара за оние кои се авантуристички расположени, сакаат самотија и прекрасна природа. Прекрасните корални гребени, опкружени со плажи со совршено...

Холбох – уживање во тишината

4 октомври, 2011, Нема коментари
За љубителите на природата доволно е да се каже дека Халбох се наоѓа во еколошкиот развреват Jum Balam, помеѓу Мексиканскиот залив и Карипското море. На ова место нема асфалтирани патишта, нема бучни ноќни клубови,...

Тахити – најблизу до рајот

3 октомври, 2011, Нема коментари
Ако некогаш сте замислувале како изгледа рајот на земјата, многумина сметаат дека Тахити е најблиску до нашата перцепција за тоа како треба да изгледа рајот. Тахити е најголемиот остров во Француска Полонезија, со популација...

Тринидад и Тобаго – вистинските Кариби

2 октомври, 2011, Нема коментари
Тринидад и Тобаго се најјужните острови на Антилите кои се наоѓаат помеѓу Гренада на север и Венецуела на југ. Источно од државата се наоѓа Атланскиот Океан, додека западно се наоѓа Карипското Море. Тринидад и Тобаго има вкупна површина од 5.128 километри...

Пунта Куна – Тропскиот рај

1 октомври, 2011, Нема коментари
Овој совршен тропски рај се наоѓа на прекрасниот источниот брег на Доминиканската Република, природната убавина на островот преубавиот коралниот гребен со неверојатна флората и фауната, максимално  ќе ви го нахранат духот. Пунта Кана е...

Nicoya – изолирана убавина

30 септември, 2011, Нема коментари
Nicoya e најголем полуостров во Костарика. Тој е дом на некои од најпознатите изолирани плажи во светот. Овој Полуостров е еден од најпопуларните туристички дестинации, особено за оние кои бараат вистински одмор под сонцето. Овде...

Канкун – парче од рајот

29 септември, 2011, Нема коментари
Канкун е крајбрежен град во мексиканската сојузната држава Кинтана Ро, и се наоѓа на источниот дел од полуостровот Јукатан. Канкун брои 705.000 жители. Лоциран е во каналот Јукатан, кој го двои Мексико од Куба...
Почетна // Категорија "Travel Story" (Page 84)
Горе