25 мај, 2020

Park Güell, Барселона, Шпанија

23 октомври, 2011, Нема коментари
Делата на генијалниот архитект Антони Гауди се присутни низ цела Барселона, но овој парк се покажа како една од неговите најпосетувани и најсакани креации. Паркот Гуел е значително помал од останатите паркови но надополнува...

Great Barrier Reef – Големиот Корален Гребен

22 октомври, 2011, Нема коментари
Се прашувате кое е најголемото живо суштество кое живее во совршена хармонија? Одговорот е Големиот корален гребен. Едно од најубавите места на нашата планета, за оние попрошетаните дури и најубавото место на светот. Спектакуларна...

Плажата 7 милји

21 октомври, 2011, Нема коментари
Плажата Седум милји е полукружна плажа со корален песок, а се наоѓа н западниот брег на Гранд Кајман, најголемиот остров од архипелагот Карипски острови. Најпопуларна од сите плажи на Кајманските острови, овде се лоцирани...

Чилое

20 октомври, 2011, Нема коментари
Островите Чилое не се толку оддалечени од брегот на матичниот Чиле, но поради изолираноста на нивната историја, обичаите и начинот на живот, имаат малку врска со она на копното или било каде на светот....

„Кижи“ – Музејот од дрво

19 октомври, 2011, Нема коментари
Овој музеј се наоѓа на островот Кижи, на езерото Онега во областа Карелиа во северна Русија. Патувањето ќе ви се исплати. Овде се наоѓа единствениот Кижи Музеј изработен од 90 дрвени структури како капели,...

Иако летото заврши, еве Ви ги најубавите плажи во Европа оваа 2011 :))) Ќе си знаете за “до година”:)))

18 октомври, 2011, Нема коментари
Летните одмори поминаа, останаа само спомените за убавите сончеви денови. И  покрај се не е лошо да се потсетиме на најубавите плажи во Европа. А вие уште од сега можете да почнете да планирате...

Карпите Капо Теста

17 октомври, 2011, Нема коментари
Медитеранските острови Корзика и Сардинија се одделени со неверојатни карпести брегови кои нудат неверојатни можности за качување по карпи. Сардинија е дом на повеќе од 7000 природни камени кули, како и замоци и градби...

Пелистер

15 октомври, 2011, 1 Коментар
Националниот парк Пелистер е лоциран на планината Баба, покрај јужната граница на Република Македонија, на само 15 километри од Битола. Пелистер нуди природно прибежиште од урбаниот живот. Овдфе постојат богати, добро развиени шуми и...

Тој магичен свет – Јужна Африка :))))

15 октомври, 2011, Нема коментари
Африка е огромен континент полн со прекрасни места. Да се одберат 10-те најубави места во Африка е навистина тешко, но доколку мора да изберете една држава која треба да ја посетите тоа сигурно мора...

Палау

14 октомври, 2011, Нема коментари
Карпестите острови кои се дел од Република Палау, Микронезија се мала „збирка“ од варовнички корални издигнувања, древни остатоци од корални гребени кои насилно се издигнати за да ги создадат овие острови. Со вкупна заедничка...

Copperfield Bay

13 октомври, 2011, Нема коментари
Островите се скриени од надворешниот свет. Преку 700 хектари бујна прекрасна  природа, плажи од бел ситен песок, тиркизната боја на океанот,гарантираат дека уживањето е единственото нешто што можете да го правите на овие невидено...

Островите Огасавара (Јапонија)

12 октомври, 2011, Нема коментари
Јужно од Токио, овој архипелаг составен од над 30 острови често се нарекува „Галапагос на ориентот“, поради неговиот разновиден екосистем, пејзажот и ендемските видови. Бидејќи островите никогаш не биле во близина на континентот, неговата...

Ем прошетка, ем ефтин шопинг

11 октомври, 2011, 1 Коментар
Сакате да патувате но не сакате да трошите многу пари? Овие дестинации ќе ви го овозможат тоа. Некои од нив (како Талин) се дестинации кои дури сега стануваат популарни, додека други (како Даблин) се...
Почетна // Категорија "Travel Story" (Page 83)
Горе