8 јули, 2020

Базен голем како океан: Освежување во 1 километар ширина и 3,5 метри длабочина!

30 мај, 2020, Нема коментари
Вака изгледа вториот по големина базен во светот, кој се простира на околу осум хектари или дури 11 големи фудбалски игралишта. Во хотелскиот комплекс во Чиле се наоѓа вториот по големина базен во светот,...

Конечно во Јапонија! Летајте на исток и можеби ќе ви платат половина од сите патни трошоци

26 мај, 2020, Нема коментари
Во пост-пандемиската ера, ќе биде потребно многу убедување луѓето конечно да се релаксираат, да се чувствуваат удобно и да одлучат да се качат во авион што ќе ги однесе некаде на одмор. Авиокомпаниите, во...

Мега лифт кој ги спојува двата дела на градот!

21 мај, 2020, Нема коментари
Лифтот Lacerda е јавен лифт во Салвадор на североисточниот брег на Бразил. Тој го поврзува горниот со долниот дел на градот, т.е. Cidade Baixa со Cidade Altom. Долг е 72 метри, а до врвот ќе...

Гордоста на Русија и Сибир: најубавото, најголемото, најчистото и најпитко езеро на светот!

19 мај, 2020, Нема коментари
Езерото Бајкал се наоѓа во југоисточен Сибир. Во него се наоѓа околку 20 проценти од целокупната питка вода на светот. Тоа е најдлабоко езеро на планетата со 1642 метри. Ова “сибирско сино око” е...

Розeво езеро во Сенегал во кое не можете да потонете

19 мај, 2020, Нема коментари
Езерото Ретба, или Розевото Езеро во Сенегал, е еден од доказите дека Земјата е сина само ако се гледа од вселената. Сместено е северно од Зелен ’Рт, околу 30 километри од Дакар. Одделен е...

Хотел со 0 ѕвезди без прозорци, врати ниту покрив

18 мај, 2020, Нема коментари
Хотелот „Null Stern“ е дело на концептуалните уметници Франк и Патрик Риклин чија главна цел беше да ги запознаaт луѓето со природните убавини на швајцарските Алпи, но на еден сосема поинаков начин. Во директен...

Најдолгиот населен мост на светот од кој жителите никогаш не се отселиле!

18 мај, 2020, Нема коментари
Германскиот Трговски мост Krämerbrückes кој се наоѓа недалеку од градот Erfurt, со своите 79 метри е најдолгиот населен мост на светот. Овој феномен е изграден во 12 век. На почетокот бил мост од дрвена конструкција преку реката Гера...

Чудесна пештера: Единственото засолниште во Италија заради кое се исплати да се помачите!

14 мај, 2020, Нема коментари
Valadier е една од најдобро скриените капели во Италија и претставува ремек дело на неоклсицизмот. Се наоѓа во селото Генга во Анкона. Пештерата во која се наоѓа оваа капела во 10 век служела како засолниште...

Вила Ексобар – Простор за интензивно уживање!

13 мај, 2020, Нема коментари
Вилата Ексобар е дизајнирана од Лусијано Крук и е прекрасен модерен дом во близина на Буенос Аирес… Оваа куќа е дел од затворена енклава и е создадена за клиенти кои сакаат да поседуваат целосна...

5 европски национални паркови кои нема да бидат преполни дури ни откако ќе се отворат границите

13 мај, 2020, Нема коментари
Магичните италијански доломити и швајцарските планини од бели врвови привлекуваат гужва од туристи секоја година. За време на карантинот, на природата и беше даден заслужен одмор, но авантуристи чекаат на почеток на границите да...

Неверојатно чудо на природата: Ова езеро крие интересна тајна! (ФОТО)

13 мај, 2020, Нема коментари
Зеленото езеро се наоѓа во австриска провинција, во близина на градот Трагос и е опкружено со планината Хочшваб и зимзелена шума. Езерото се наоѓа на 776 метри надморска височина и е украсено со неверојатна...

Европски град на пивото и чоколадата со најгуста мрежа на замоци во светот

12 мај, 2020, Нема коментари
Бругес  е наречен Венеција на Северот заради многуте канали и мостови, и ако одлучите да го посетите, добро е да знаете дека таму не во недела скоро не работи ништо. Покрај најквалитетното пиво и...

Прекрасна скриена плажа каде ви е дозволено да останете само 20 минути

12 мај, 2020, Нема коментари
Една од најубавите во светот, Скриената плажа во Мексико е создадена како резултат на воени вежби и тестирање … Мексиканската дупка е дел од вулканскиот архипелаг Мариета, која ја зазеде сегашната позиција пред неколку...
Почетна // Travel Story // Категорија "патување" (Page 3)
Горе