Category: Eat & Drink Story

рецепт3.jpg
Потребни состојки: 600гр. Телешки филети 100гр. Лешници 1 јајце 2 лажици путер Мускатно оревче Сол и бибер   Начин на подготовка: Исчистете и измијте ги телешките филети. Исечете ги  на кругови од околу 3 см.ж Зачинете ги со бибер, сол, мускатно оревче. Лешниците исецкајте ги , а јацето добро изматете го. Филетите извалкајте ги прво […]

blueberry-cake.jpg
Потребни состојки: За кора: 3 јајца 150гр Шеќер 50мл. масло 100мл. млеко 100гр Чоколадо 100гр мелени лешници За темен фил: 400мл млеко Пудинг од чоколадо 60гр Шеќер 100гр Чоколадо 6 лажици јако црно кафе 250гр Путер За бел фил: 150гр Исчистени вишни или цреши 2 кесички шлаг пена 2 кесички шлаг – фикс За декорација: […]

рецепт2.jpg
Потребни состојки: 8оогр Мелено свинско месо. 1 поголема главица кромид 1 јајце Средина од две кришки од леб Свеж магданос Сол Бибер За прелив: 8 варени јајца   За поховање: 2 јајца. Брашно Презла   Начин на подготовка: Се сечка кромидот на ситно, и се пропржува на зејтин додека да омекне. Се меша со месото […]

8127.jpg
Потребни состојки: 4 палачинки 2дл. Сварено јако нес кафе Шеќер по желба 200гр Мелен кекс 1 дл. Млеко 50гр Маргарин Начин на подготовка: Испечете 4 палачинки на вообичаен начин. Богато посипете ги со кекс, а потоа залијте го кексот со нес – кафе. Палчинките ставете ги во ватростален сад, па прелијте ги со млеко и […]

999.jpg
Потребни состојки: 2 јајца 1 шоља  брашно( 2 дл) 1 шоља пченкарно прашно(палента) 1/2шољи гриз 2 шољи млеко 200гр Шункова салама 200 гр – кашкавал 1 – прашак за пециво Сол   Начин на подготовка: Изматете ги јајцата и млекото, па додавајте сол, брашно, палента , гриз. Кашкавалот нарендајте го на крупн парчиња и 100 […]

5196.jpg
Потребни состојки: 2кг. бел аспарагус. Сол. Шеќер. 130г. Путер. 1 жолчка. 2 лажички сок од лимон. Мелен бел бибер 150г. Тенко сецкана пршута.   Начин на подготовка:   Аспарагусот, излуштете го и исечете ги дрвенастите краеви. Оставете го во вода која врие, која претходно благо сте ја посолиле и пошеќериле. Варете 15 мин., да се […]

кељ.jpg
Потребни состојки: 1 главица кељ  ½ кг Мелено јунешко ½ кг Мелено свинско 200гр Сланина 4 лаж. ориз 5 – чена лук. 1 глав. Кромид. 1 јајце. Сол. Бибер. Зачин од сув зеленчук 1 морков   Начин на подготовка: Во вода ставете малку сол, шеќер и оцет, кога ќе зоврие потопете ги листовите од кељ. […]

2234.jpg
Многу декоративен рецепт, воедно вкусен и освежителен.Може да се подготви од овошје по ваш избор.   Потребни сосојки: За парфе: 2лаж. ликер 2лаж. цвет од лаванда(чај) 3 жолчки 1 – портокал 300мл. слатка павлака   Додатоци: 250гр Боровинки 250гр Малини 50гр – шеќер 4 – лаж. мусли со суво грозје   Начин на подготовка:   […]

месо.jpg
Потребни состојки 1 главица кромид 8 шницли од мисирка Сол Бибер 3 јајца 3 лаж. брашно 4. парчиња шунка 2 лаж. Зејтин 125мл. бело вино Начин на подготовка: Да се исецка кромидот. Месото да се исчисти и измие, да се исуши и да се стави зачин. Да се измие спанаќот, кратко да се избланшира и […]

пита.jpg
Потребни состојки: 1 пакување тенки кои за пита 3 јајца 2 чаши шеќер 2 чаши гриз 1 ½ чаша зејтин 2 кесички ванилин шеќер 1 прашок за пециво ½ л. Јогурт 1 кг. Вишни Прав шеќер   Начин на пдготовка: Се матат пенасто, јајца, со шеќер и ванилин шеќер, потоа се додава постепено масло, јогурт, […]

компир.jpg
Потребни состојки: 1кг. – компир 4 варени јајца 200мл. мајонез 2 лаж. Шеќер 3 лаж. Лимонов сок.(или јаболков оцет) 1 лаж. сол 1 помала главица виолетов кромид 2 дршки(со листови) целер   Начин на подготовка: Се вари компирот со лушпата и кога ќе се олади се лупи, па се сецка на мали кругови ( за […]

рецепт1.jpg
Потребни состојки: За тесто: 75гр сирова маса за марципан 150гр путер 125гр шеќер 1кес.ванилин шеќер 3 јајца. 125гр Брашно На врвот на ножот, прашак за пециво За фил: 8 листови желатин. 300гр Капини 100мл.сок од рибизла 2лаж. Лимонов сок. 75гр шеќер. 1 кес. Ванилин шеќер. 500гр Сремско сирење. 400мл. Изматена слатка павлака.   Начин на […]

recept11.jpg
Потребни состојки: 150гр Путер 125гр Шеќер во прав Ванилин шеќер 3 жолчки 50 сецкани бадеми 125мл.слатка павлака Готова кора за торта Лажичка какао   Начин на подготовка: Изматете го пенасто путерот, постепено додавајте му го шеќерот и ванилиниот шеќер. Во изедначената смеса додавајте една по една жолчка, потоа бадемите и слатката павлака. Готовата кора за […]