Category: Eat & Drink Story

153.jpg
Состојки: o         565 мл млеко (може и обезмастено) o         2 супени лажици квалитетно чоколадо во прав o         1 грст Чоко Стоби Флипстм  топчиња или пенасти бонбони o         шеќер, по вкус   За подготовка се потребни околу 3 или 4 минути. Прво се става млекото на оган. Стоплете го малку- не варете го – и додека […]

261.jpg
Состојки: 200 гр лешници, 100 гр путер, 200 гр слатка павлака, 2 чоколади, 150 гр течна чоколада, 1 кафена лажичка есенција рум. Подготовка: Од посочените продукти направете крем. Истолчете ги лешниците или обработете ги во блендер. Стопете ја чоколадата на пареа заедно со путерот, при што треба да внимавате да не прска вода во смесата. […]

251.jpg
Состојки: 2 супени лажици брашно, Сол, 400 гр брокули, 4 супени лажици масло за јадење, 1 јајце, 250 гр урда, Подготовка: Ги подваруваме брокулите во солена вода, додека омекнат или ги омекнуваме на пареа. Треба да се исцедат многу добро. Ги сецкаме ситно. Нема потреба од пасирање, бидејќи така потешко ќе ги направите ќофтињата. Мешаме […]

171.jpg
Состојки: 1 пакетче желатин 1 филџан шеќер 6 жолчки 50 мл десертно вино 500 мл млеко Подготовка: Сварете го млекото со шеќерот, изматете ги жолчките со жица и постепено додавајте од свареното млеко. Вратете ја течноста повторно во тенџерето и со постојано мешање на слаб оган варете го кремот 5-6 минути. Додадете го виното, измешајте […]

102.jpg
Состојки: 10 филџани јаболка 1 филџан шеќер 1 филџан брашно тип 500 1 пакетче цимет 1/2 филџан вода 1 филџан овесни јатки 1 филџан кафеав шеќер 1/4 лажичка сода бикарбона 1/4 пакетче прашок за пециво 1/2 филџан путер Подготовка: Загрејте ја рерната на 175 степени. Подредете ги парчињата јаболка во тава. Измешајте го шеќерот, белиот, […]

9.jpg
Состојки: Рузмарин 3 лажици масло за јадење 300 гр печурки 4 големи компири – црвени 100 мл бело вино 4 чешњина лук 2 главици кромид Подготовка: Исечете ги компирите заедно со лушпите на крупни парчиња и ставете ги да се пржат во загреано масло. Кога ќе се испржат од едната страна, свртете ги. Додадете го […]

181.jpg
Состојки: 350 гр компири, 20 гр морска сол, 20 гр црн бибер, 125 гр путер, 2 чешњина лук, 50 гр презла, 50 мл масло за јадење. Подготовка: Компирите се лупат и се сечат на тенко, но не до крај, на растојание 3-4 мм едно од друго парче, како на сликата. Во подмачкана тава со масло […]

30.jpg
Состојки: 2 јајца, 4 кори за баничка, 400 гр кашкавал, 30 гр путер. Подготовка: Ги сечеме корите во форма на правоаголници. Го мачкаме секој правоаголник со растопен путер. Го сечеме и кашкавалот при што го виткаме секое парче со кора, од сите страни, така да при пржењето да не се растече. Така подготвениот кашкавал го […]

29.jpg
Состојки: 100 гр чоколада, 1 супена лажица шеќер во прав, 1,5 чаша павлака со 30% масленост, 1 чаша павлака со 20% масленост, 1 лажица рум. Чоколадата се крше и се додава во мало тенџере со дебело дно. Се додава павлаката со 20% масленост и тенџерето се загрева на слаб оган. Се меша се додека чоколадата […]

342.jpg
Состојки 1 x 4kg тиква 125g путер 2 средни кромиди , излупени и ситно исечкани 1 стапче цимет свежо рендано морско оревче сол и свежо измелен црн пипер пилешка или зеленчукова коцка супа растворена во 1,7 литри врела вода 3 лажици шери Метод на подготовка Исечете го врвот на тиквата, и отстранете го семето и […]

274.jpg
Ова е вкусен, брз, лесен, едноставен и евтин колач кој може да го направите за новогодишната ноќ или било кој друг ден кога сакате да јадете нешто благо. Во едно бидете сигурни – воопшто нема да погрешите ако го направите заради било која пригода. Еве го рецептот:   Потребно е:   • 50 гр путер, […]

267.jpg
Ова е одличен предлог за вкусна вечера. Со чаша бело вино и загарантирано имате вкусен оброк. Состојки: –         4 лажици маслиново масло –         4 мали лукчиња –         1 лажица лебни трошки –         гранче магдонос / ситно исецкан –         ½  лажица црн бибер –         1 конзерва сардина / исцедени и исецкани/ незачинети –         ½  лажица црвен […]

2311.jpg
Потребни состојки за 6 особи: 500гр кори за гибаница ЗА ФИЛОТ: 5 јајца 200мл кисела павлака 500гр сирење Малку сол 3 децилитри кисела вода ЗА ПРЕМАЧКУВАЊЕ: 20мл масло 0.5 децилитри кисела вода   Припремање на филот Ставете го сирењето во длабок сад, додадете ги јајцата и мешајќи соединете ги состојките да добиете хомогена маса. Додате […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi