Category: Eat & Drink Story

recept9-610x406.jpg
Потребни состојки: 20 мали лути зелени пиперчиња 300 гр. Сланина 500 гр. крем сирење 200 гр. Кашкавал 500 гр. Павлака Оригано Мелен црвен пипер Сол Припрема: Пиперчињаа исечете ги на половина по должина, така што на едната страна ќе остане дршката. Едниот дел од пиперката кој е со дршка го ставате настрана со семки, додека […]

recept8-610x401.jpg
Потребни состојки: 6 јајца 1 кесичка солени крекери 1 целер 2 зелена пиперка 200 гр. пилешка салама 200 гр. Кашкавал 300 гр. Мајонез 2 лажици млеко 1 главица кромид Сол и црн пипер 6 лепчиња ( по можност коцкасти или кружни). Подготовка: Сварете ги јајцата во вода во која сте додале малку сол. Јајцата треба […]

recept7-610x404.jpg
Потребни состојки: 4 големи компири 2 корени од целер 4  моркови 1 главица кромид 150 гр. телешко месо 100 мл. Млеко 50гр. Путер 2 лажици брашно Магдонос Сол и црн пипер Говедска коцка за супа Вегета Подготовка: Во тенџере на оган во солена вода ставете го телешкото месо да се вари, заедно со компирите, целерот, […]

recept11-610x269.jpg
Потребни состојки: 500 гр. млад спанаќ 4 артичоки 2 главици лук 1 главица кромид 1 лажица босилек 200 гр. сирење со зачини 200 гр. Кашкавал Коцка за супа од зеленчук 1 пакување лазањи 200 гр. доматно пире Масло за јадење Сол и црн пипер Подготовка: Во тенџере на оган сварете ја коцката за супа од […]

recept6-610x269.jpg
Потребни состојки: 8 свински кременадли 250 гр. доматно пире 1 лажичка мелен корен од ѓумбир 100 гр. павлака Масло за јадење 50 гр. мармалад од портокали 1 ќесичка сусам Мелена црвена пиперка Сол и црн пипер 50 гр. ориз Подготовка: Загрејте масло на оган во тава за пржење. Свинските кременадли зачинете ги со сол и […]

recept5-610x269.jpg
Потребни состојки: 200 гр. овчо сирење 50 гр. козјо сирење 2 лути пиперчиња 300 гр. ореви 200 гр. крем сирење Вегета Подготовка: Во посебен сад ставете го козјото сирење и издробете го. Потоа додајте го и овчото сирење и вегетата и издробете ја смесата се додека не се соедини. Додајте го и крем сирењето и […]

fruit-tart2-610x406.jpg
Потребни состојки: 300 гр. путер 250 гр. шеќер во прав 400 гр. брашно 100 гр. сладолед од ванила Шлаг: 200 гр. слатка павлака 100 гр. бело чоколадо 200 гр лешници 3 лажици шеќер 2 лажици пченкарно брашно 2 лимони Овошје по желба: киви, мандарини, јагоди, ананас, портокал, малини… Подготовка: Во поголем сад добро изматете го […]

recept4-610x269.jpg
Состојки: 1 компир 3 тиквички 3 јајца ½ главица кромид 300 гр. фета сирење 6 лажици брашно 10 ливчиња нане ½ чаша масло за јадење Лебни трошки Сол и црн пипер Подготовка: Компирот сварете го во солена вода, околу 20 минути, а потоа тргнете фо од оган и оставете го целосно да се излади. Ситно […]

recept3-610x269.jpg
Потребни состојки: 16 парчиња бел леб 8 тенки парчиња кашкавал за тост 2 домати 1 луто пиперче Вегета Зачин чили 1 млад кромид. 50 гр. Путер 200 мл. павлака или млечен намаз Подготовка: Секое парче леб намачкајте го со путер од едната страна. Потоа секое парче рамномерно зачинете го со вегета и чили по желба. […]

recept2-610x457.jpg
Потребни состојки 4 парчиња телешки стек 300 гр. Шампињони ½ чаша црвено вино Каберне Совињон Зачин мајчина душичка Зачин див лук Сол и црн пипер 150 мл. Павлака 20 гр. путер Подготовка: Во поголема тава загрејте масло на оган. Стековите зачинете ги со ситно исецкан див лук и мајчина душичка, и со сол и црн […]

losos-610x269.jpg
Потребни состојки: 4 шницли од лосос 3 млади кромидчиња ¼ чаша масло за јадење 4 чешниња лук 3 лажици оцет 2 лажички шеќер 2 лажички зачин кориандер 2 лимони 1 лажичка црвен пипер Сол и црн пипер Подготовка: Во посебен сад, измешајте ги оцетот, маслото за јадење, сокот од лимоните кои претходно сте ги исцедиле, […]

recept1-610x269.jpg
Потребни состојки За тесто: 1 ½ квасец ½ лажичка шеќер 2 лажици сол 2 чаши млака вода 1 кг брашно 3 лажици зејтин За фил: 300 гр. сланина 50 гр. доматен сос  200 гр. моцарела 100 гр. овчи кашкавал 4 лажици пармезан 8 јајца магдонос Подготовка: За подготовка на тестото, квасецот ставете го во водата, […]

recept-610x269.jpg
Потребни состојки: 4 тврдо варени јајца 2 лажици мајонез 8 големи тортиља пити 1 марула 100 гр. кашкавал Сол и црн пипер Подготовка: Исецкајте ги јајцата, па додадете го мајонезот и наросете сол и црн пипер. Мешајте ја смесата се додека не се соедини. Врз секоја тортиља пита нанесете од смесата од јајца и мајонез. […]