29 февруари, 2020

Радио

Тоше Проески постхумно добитник и на специјално признание за придонесот во спортот

25 јануари, 2012, Нема коментари
Тоше постхумно е добитник на специјално признание за придонес во спортот во изборот организиран од Сојузот на спортските федерации на Македонија и од Агенцијата за млади и спорт. Ова признание му беше доделено поради исклучителниот придонес во...

Орден за заслуги постхумно доделен за нашиот ангел Тоше Проески

25 јануари, 2012, Нема коментари
На 24 јануари 2011 година постхумно му беше доделен орденот за залуги на Тоше Проески од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Орденот му беше доделен за високите дострели во неговата професионална...

Манастир „Св. Преображение“, Крушево – манастирот на нашиот ангел

25 јануари, 2012, Нема коментари
Местото каде нашата прерано згасната ѕвезда го наоѓаше својот душевен мир, манастирот Св. Преображение во Крушево неколку месеци по неговата смрт, блесна во полн сјај, а со тоа се исполни и големата желба на...

Поштенска марка со ликот на нашиот ангел Тоше Проески

25 јануари, 2012, Нема коментари
На 15 декември 2007  во организација на Македонските пошти, по предходна одлука на советот за издавање на поштенски марки, во Крушево беше промовирана поштенската марка со ликот на нашиот Тоше. Пред промоцијата беше посетен...

Забрането носење танга гаќи за наставничките! :)))

23 јануари, 2012, Нема коментари
Наставниците не смеат да се облекуваат провокативно, сега тоа е и официјално пропишано дека вработените во училиштата не смеат да носат премногу отворени блузи, провидна гардероба и танга гаќи. Градоначалниците на неколку македонски градови...

Се појави првиот трејлер за „Трето полувреме“!

19 јануари, 2012, Нема коментари
Трејлерот за најновиот филм на режисерот Дарко Митревски вчера беше објавен на итнернет. Во филмот се зборува за вистинита приказна од четириесетите години од минатиот век, а опфаќа љубовна приказна на еврејката Ребека која...

Фото: Карневалот во Вевчани – вистинска магија на традицијата

15 јануари, 2012, Нема коментари
Карневалот во Вевчани е еден од најживописните карневали кој се случува во нашата земја, но и пошироко, а секоја година се одбележува на 13 јануари за празникот Василица. Овој карневал е член на асоцијацијата...

Банкар од Македонија двојник на Здравко Чолиќ! :)))

3 јануари, 2012, Нема коментари
Физичката сличност на банкарот Митко Јанковски и пејачот Здраво Чолиќ е повеќе од очигледна. Митко одлично пеел, дури го повикале да го глуми славниот пејач во театарот во Битола. Банкарот Митко Јанковски неверојатно многу...

Македонија освои многу повеќе од медаља!

28 декември, 2011, Нема коментари
Годинава што изминува ќе остане запаметена по големиот успех на нашите кошаркари. Ниедна друга репрезентација не привлече такво внимание како нашата. Зошто? Погледнете и слушнете го видеото, зборови не се потребни… httpv://www.youtube.com/watch?v=puGDmpyBbc0  

Македонците јадат колку што работат! :)

13 декември, 2011, 1 Коментар
Македонците на јадење и пиење дневно трошат исто време колку и за работа, односно нешто повеќе од два часа. Македонците на возраст од 20 до 74 години во просек дневно работат 2 часа и...

Почина легендата Гоце Арнаудов

7 декември, 2011, Нема коментари
Големата легенда на македонската народна музика почина вчера, на 52 годишна возраст. Гоце Арнаудов е роден во Струмица на 19 август 1959. Тој уште на десет годишна возраст почнува да свири на гитара и...

Заваровалница Триглав и Групацијата Триглав го задржуваат рејтингот „А“

28 ноември, 2011, Нема коментари
Водечката агенција за кредитен рејтинг Standard & Poor’s на 22-ри Ноември, 2011г. објави дека ја потврдува оценката „А“ за долгорочен кредитен рејтинг и финансиска моќ на Заваровалница Триглав д.д. и Групацијата Триглав, веќе четврта...

Сам свој киднапер! Македонец барал откуп за сопствениот живот! :)

25 ноември, 2011, Нема коментари
Еден македонец им испраќал на своите родители лажни смс пораки дека е киднапиран и барал 10.000 евра как откуп за неговиот живот. Полицијата ја открила измамата, бидејќи таткото пријавил дека синот му е исчезнат....
Почетна // вести // Категорија "македонија" (Page 7)
Горе