29 февруари, 2020

Радио

Зоолошката во Скопје со ново осветлување

29 септември, 2012, Нема коментари
Ново осветлување и систем за надзор се поставени во Скопската зоолошка градина. Овој проект опфаќа 32 видео камери и 102 светилки низ уличките во зоолошката. Со ова осветлување во летниот период ќе може и...

МЗТ македонски претставник во Јадранската лига

28 септември, 2012, Нема коментари
По пауза од над 20 години МЗТ Скопје, во сабота ќе го одигра првиот натпревар од оваа сезона во Јадранската лига. Во Загреб, МЗТ ќе и гостува на силната Цибона. МЗТ одржа прес конференција...

Промена на зонското паркирање

28 септември, 2012, Нема коментари
Со крајот на летото, се враќа стариот начин на наплата на зонското паркирање. Од почетокот на месец октомври, па се до крајот на мај, ќе се применува зимската наплата на зонското паркирање, односно ќе...

Затворени граничните премини кон Грција

27 септември, 2012, Нема коментари
Од денес па се до сабота ќе бидат затворени граничните премини кон Грција поради штрајк на грчките цариници. Од МВР е соопштено дека заради штрајкот, премините Богородица, Стар Дојран и Меџитлија од денес па...

Заминал да коси нива и не се вратил

22 септември, 2012, Нема коментари
78 годишниот Митре Докузовски, жител на Охрид, бил пријавен во полициската станица во Дебар за исчезнат. Тој по потекло е од дебарското село Рајчица, а споругата го пријавила за исчезнат. Во 16 часот тој...

ОМД во чест на словенечкиот премиер на гала средба во Чикаго!

15 мај, 2012, Нема коментари
Обединетата македонска дијаспора во чест на словенечкиот премиер Јанез Јанша ќе приреди гала средба во Чикаго. ОМД со гордост ја објави веста дека неговата Екселенција Јанез Јанша, премиер на Словенија ќе биде почестен до...

Гоце Делчев, 109 години од неговата смрт!

По повод 109 годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, денеска ќе се одржи панихида во црквата „Свети Спас“ на скопско Кале, каде се наоѓа и гробот на Делчев. Георги Николов Делчев е...

Потпишување петиција за animal police во Македонија!

27 април, 2012, Нема коментари
Потпишувањето на петицијата за animal police ќе се одржи на две локации во сабота 28-ми април. – 10 часот до 19 часот кај Мајка Тереза ул. Македонија – 11 часот до 16 часот покрај...

Детонатор елиминатор дегустатор симулатор и калкулатор!

4 април, 2012, Нема коментари
Криминално досие за рекетирање, обид за убиство, насилство стои зад организаторите на криминалната група која во источниот дел на Македонија вршеше терор врз населението. Телевизија Алфа и весникот Вечер објавуваат имиња на организаторите на...

Македонија нема шанси за триумф на Евровизија?! Барем така велат обложувалниците! :)

5 март, 2012, Нема коментари
Во мај во Баку ќе се одржи изборот за најдобра песна во Европа, а своите прогнози и шанси за победници можете да ги кажете веднаш, бидејќи обложувалните веќе ги поставија коефициентите. Нашиот претставник Калиопи...

Македонска петиција до претседателот Обама и Нато!

23 февруари, 2012, Нема коментари
Обединетата македонска дијаспора најави дека ќе испрати петиција до претседателот на САД Барак Обама и до сите шефови на државите кои се членки на НАТО, со цел да се обезбеди членство на Република Македонија...

Македонец најубав на изборот Mister sea world 2012!

20 февруари, 2012, Нема коментари
Стeфан Лошковски е најубавиот маж на изборот Mister sea world 2012 кој се одржа во Перу. Титулата Стефан ја посветил на Македонија. Покрај наградата мистер на светот тој бил избран и за „најубаво лице“....

16 октомври 2007 година, денот кога цела Македонија плачеше!

25 јануари, 2012, Нема коментари
Нашата најголема музичка ѕвезда трагично загина на 16 октомври 2007 година во тешка сообраќајна несреќа која се случи на автопатот Загреб – Липовац, кај местото Нова Градишка, Хрватска. httpv://www.youtube.com/watch?v=YqBzNudkEzM Во моментот на несреќата Тоше...
Почетна // вести // Категорија "македонија" (Page 6)
Горе