25 јануари, 2020

Радио

Загина пешак во Скопје

23 октомври, 2012, Нема коментари
Седумдесет и шестгодишен пешак загина откако во него удрил автомобил, информира Министерството за внатрешни работи. Несреќата се случила околу 18 часот на улицата Бутелска, кога автомобил марка “БМВ 320“, управувано од 31-годишниот О.С. од...

23-ти октомври – Искрата роди сонце

23 октомври, 2012, Нема коментари
Денот на македонската револуционерна борба се празнува по повод формирањето на македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале...

Уапсени 74 танчерки во Тетово и Гостивар

20 октомври, 2012, Нема коментари
 Седумдесет и четири девојки, од кои 21 од странство и 53 од Македонија, се откриени во изминатите девет месеци годинава, во 14 акции во угостителски објекти во тетовско – гостиварско. Осум девојки биле од Албанија,...

Подигнато обвинение против Бошкоски, му се заканува доживотен затвор

17 октомври, 2012, Нема коментари
Доколку судот го прогласи за виновен за убиството на Марјан Тушевски и Кире Јанев, на поранешниот министер за внатрешни работи и лидер на политичката партија Обединети за Македонија Љубе Бошкоски му се заканува казна...

Пет години без Тоше Проески

16 октомври, 2012, Нема коментари
Македонската поп ѕвезда Тоше Проески на денешен ден пред пет години загина во трагична сообраќајна несреќа на автопатот Загреб – Липовац, кај Нова Градишта, во Хрватска. Иако имаше само 26 години зад себе остави...

Фатима Ибраими од Македонија најстариот жител на Балканот!

14 октомври, 2012, Нема коментари
Фатима Ибраими, која живее во Македонија, има 113 години и е најстариот жител на Балканот. Ибраими, по националност е турчинка, родена на крајот на 19-ти век, 1898 или1899 година и живее сама во штипското...

Посебни безбедносни мерки за фудбалскиот натпревар Македонија-Хрватска

12 октомври, 2012, Нема коментари
Министерството за внатрешни работи по повод вечерашниот фудбалски натпревар меѓу националните селекции на Македонија и Хрватска, ќе преземе посебни безбедносни мерки со цел непречено организирање и одигрување на истиот. Меѓу другото, во рамки на...

Четириесет годишен битолчанец силувал 19-годишна девојка

9 октомври, 2012, Нема коментари
Четириесет годишен битолчанец е уапсен од страна на полицијата, под сомнение дека силувал 19 годишна девојка од Битола, информира денеска Министерството за внатрешни работи. Битолската полиција го приведе четириесет годишниот К.И. кого го сомничи...

Прободено 15-годишно момче кај Бит Пазар

8 октомври, 2012, Нема коментари
15- годишно момче било нападнато и прободено, најверојатно со нож во грбот на автобуската станица, на булевар „Крсте Петков Мисирков“, кај Бит Пазар, соопшти СВР Скопје. Инцидентот се случил околу 7.30 часот утрово, кога...

Вечерва Ѕвездено небо за Тоше на плоштад “Македонија“

5 октомври, 2012, Нема коментари
На петгодишнината од последниот концерт на легендата Тоше Проески, денеска на плоштад “Македонија“ во Скопје ќе блесне ѕвездено небо во негова чест. Интернационалниот Тоше Проески фан-клуб форум за вечерва го најавува настанот “Биди и...

Алкохол ќе се купува до 19 часот

1 октомври, 2012, Нема коментари
Од денес, 1 октомври се враќа старото правило за купување алкохол, односно не смее да се купува после 19 часот. За време на летниот период,  алкохолот можеше да се купи до 21 часот. Доколку...

Повредените од рудникот „Саса“ не се во животна опсност

30 септември, 2012, Нема коментари
Тројцата рудари кои беа првредени во рудникот „Саса“ од одрон на камења, според изјавите се надвор од животна опасност. Тие веднаш биле пренесени, прво во болницата во Кочани, а потоа во Штип. Двајца од...

Штип уште еднаш организатор на „Пастрмајлијада“

30 септември, 2012, Нема коментари
Денеска завршува штипската „Пастрмајлијада“ која што се одржуваше викендов. Ова е фестивал за специјалитетот по  кој е познат градот Штип, каде пастрмјалиите се продаваат по 100 денари. Оваа манифестација се одржува пета година по...
Почетна // вести // Категорија "македонија" (Page 5)
Горе