Category: македонија

treva-e1591792916945.png
Тетовската полиција соопшти дека вчера во околу 20 часот и 20 минути на улица „107“ во Тетово, полицајци лишиле од слобода жител на Долно Седларце, затоа што при преглед му биле пронајдена ризла. Пред лишувањето од слобода, според полицијата, успеал да проголта ќесичка со марихуана. Два часа подоцна приведени се уште две лица поради кокаин. […]

korona-zaev-e1591792809447.png
Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. – Скопје 89– Куманово 4– Штип 2– Прилеп 2– Тетово 11– Струга 3– Велес 1– Охрид 8– Гостивар 1– Струмица 2– Кичево 1– Ресен 1 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) на […]

szo-e1591735439738.jpg
Високата експертка на Светската здравствена организација денеска го повлече претходното тврдење дека пренесувањето на коронавирусот од страна на луѓе што немаат симптоми е „многу ретко“. Д-р Марија Ван Керхов, која вчера на брифинг рече дека асимптоматските носители ретко им го пренесуваат вирусот на други, денеска се поправи и кажа дека тоа било засновано на само […]

ciklon-e1591735565190.jpg
УХМР за денеска најавува сончево време со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, а локално и во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За утре УХМР најавува променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава […]

mkmk-e1591734792415.jpg
За да ги охрабри своите граѓани, претседателот на Украина, Владимир Зеленски, сакал да го заразат со коронавирусот. Тој им рекол на своите асистенти дека сака да биде заразен со корона и да се изолира во кабинетот за да им покаже на граѓаните дека станува збор за инфекција, а не чума. – Мислев дека народот треба […]

bolnici-e1591715067148.png
Монтажната ковид болница до Инфективната клиника во Скопје треба да почне да функционира наскоро, велат од Министерството за здравство. Таа е веќе опремена со мебел, кажа вчера министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција. Објектот сега ќе се користи како КОВИД центар, а во иднина како ургентен центар на Инфективната клиника каде што ќе се […]

vilma-e1591713153560.png
По денешното сведочење на Никола Василевски- Нинџа се поставува прашањето дали постои договор меѓу него и Обвинителката во случајот „27 април“, Вилма Рускоска. Нинџа пред десетина дена имал средба со Рускоска и според она што денеска го тврдеше во Судот, многу е веројатно дека е добро подготвен од страна на обвинителката што да говори за […]

mickoski-ima-katastrofalni-rezul.jpg
Корона заразата одзема животи. А, комисијата за заразни болести не е на нивото на задачата, и главниот проблем е што се исполнуваат политички нарачки, наместо да се носат одлуки за заштита на здравјето, ова денеска преку изјава за медиумите го истакнува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Во ситуација кога се вклучува политичкиот калкулатор за броење […]

koronna-e1591708905958.png
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 987 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-41, Куманово-12, Штип-16, Тетово-10, Струга-1, Охрид-2, Гостивар-1, Пробиштип-4. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти, во: Скопје-1, Прилеп-2, Тетово-2. На Клиниката за кардиологија почина пациент од Куманово на возраст од 74 […]

skopje-e1591707396608.png
Мерки за брзо и ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот во државава согласно показателите од теренот треба денеска на седница да донесе Владата, согласно препораките на Комисијата за заразни болести. Во земјава и натаму има голем број заболени од Ковид-19. Според податоците на Институтот за јавно здравје, објавени вчера, од 702 направени тестирања, регистрирани се […]

mickovski-e1591697897909.png
Наместо партиска, потребна е стручна комисија за заразни болести, оценува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Ова не е игра. Доста од партиски диктати, луѓе губат животи. Оставки веднаш, порача тој.

ninja-e1591699650223.png
Имаше приговор за изборите во декември за Теарце и пред зградата на ДИК имаше насоки од  општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ до сите членови од градинки, претпријатија, државна администрација. Преку Спиро Ристевски, кружеше информација ако ДИК не одлучи во нивна полза, треба да се влезе во ДИК насилно. 27 април ќе се случеше во тој период […]