Category: македонија

pendarovski-e1591960752369.png
-Нема формално барање за воведување на нова вонредна состојба. Сметам дека во овој момент нема потреба да прогласам нова вонредна состојба, истакна во денешното обраќање претседателот на државата Стево Пендаровски. Тој истакна дека вонредната состојба прогласена на 31 мај истекува утре на полноќ. -Сите вонредни состојби ги прогласував на барање на владата со нејзино образложение […]

ohrid-2-e1591957953208.png
Дванаесет луѓе во Охрид се заразиле со коронавирус на семејна прослава на која се славело раѓање на бебе, а преку 40 се ставени во самоизолација, потврдија за НОВА во Центарот за јавно здравје во Охрид. Меѓу заболените кои биле на мекиците е и таткото на бебето за кој се претпоставува дека е изворот на овој нов кластер. […]

goce-delcev-e1591955425446.png
Претседателот на СДСМ Зоран Заев во неговото интервју на Клик Плус на ТВ 21 изјави дека Македдонија и Бугарија треба да ја дефинираат заедничката историја и како Гоце Делчев и другите историски епохи, а не да се гледа само од една или друга страна. „Тој договор е успешен договор, тој мора да живее меѓу народите […]

podelleni-e1591908222252.jpg
Македонците во Србија на престојните парламентарни, покраински и локални избори ќе настапат согласно инклинирањето на српската политичка сцена. Демократската партија на Македонците (ДПМ), што е во коалција со Муамер Зукорлиќ и неговата Партија на правдата и помирување (СПП) ќе излезат на изборите, додека Партијата на Македонците во Србија (СМС), која, пак, е во коалиција со […]

makedonskiot-narod-kazha-koga-sa.jpg
Избори сега, наесен или во декември кога е редовниот термин ? Граѓаните со поделени мислења за тоа во кој временски период треба да се избира новата влада – покажува истражувањето за состојбата со КОВИД 19 кризата спроведено од МЦМС и М-проспект. Испитаниците кои одговориле дека изборите треба да се одржат летово е во поголем процент […]

finansiska-e1591906168283.jpg
Пазарната инспекција од денеска започнува со контроли во угостителските податоци заедно со Финансиската полиција која ќе ги легитимира гостите дали ги почитуваат протоколите за четири лица на една маса кои мора да се од едно семејство. Ова денеска го најави директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски на прес-конференцијата на Инспекцискиот совет. Тој рече дека досега […]

brojki-e1591905539745.jpg
Македонија од почетокот на месецот бележи зачудувачки пораст на нови случаи на корона вирус, и кога бројот на новозаразени стана поголем отколку во екот на епидемијата, владата беше принудена да го врати назад полицискиот час. Оваа земја во никој случај не е единствен ваков случај – слично сценарио се случува деновиве низ целиот свет, како […]

banana-2-e1591879498982.png
Видеото што почна да се шири на социјалните мрежи во Македонија , јасно кажува на каков начин “дилерите” на банани ги “зреат на сила” бананите во Македонија. Случајот треба да биде СЕРИОЗЕН ИНТЕРЕС на пазарната инспекција.

zajko-e1591882591502.png
Според аналитичарот Александар Пандов, Зоран Заев инсистира на брзи избори зошто неговиот рејтинг е во слободен пад поради погрешните политики, а стравот од поразе огромен. Во интервју за „Инфомакс“, Пандов посочува дека логиката на Заев е дека што помалку луѓе ќе излезат гласање, толку помал ќе биде поразот за СДСМ. Tокму поради oваа причина Заев […]

koronna-e1591708905958.png
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети Николе-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти, во: Скопје-12, Штип-1, Тетово-3, Велес-2. Починаа 5 лица, тројца од Скопје, еден пациент […]

mia-e1591873503272.png
Случај на коронавирус е потврден и во Медиумската информативна агенција – МИА. Неофицијално се работи за вработен кој не е дел од новинарскиот тим, а сомнителни се уште две лица. Дел од вработените во МИА веќе извесно време своите работни задачи ги извршуваат од дома.

korona-zaev-izbori-e1591869842109.png
Според неофицијални информации од Центарот за јавно здравје, изминатото деноноќие се дијагностицирани над 154 новозаразени со коронавирус, од кои дури 115 случаи се во Скопје, пишува порталот Нетпрес. Со тоа продолжува растот на бројот новозаразени, откако во средата беа потврдени 125 случаи на инфекција со коронавирусот и рекордни седум смртни исходи. Така, без најновите податоци, […]

daniloski-e1591867051974.png
Го укинаа полицискиот час, отворија кафулиња … Луѓето тоа го видоа како сигнал за ставање крај на епидемијата. Тие се упатиле кон кафеани, излетнички места, туристички места – изјави Драган Даниловски Во Македонија е забележано нагло зголемување на бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус во претходните денови, откако тој број прво се намали. Бројот […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris