27 февруари, 2017

Радио

Калинката како вијагра

19 јануари, 2011, Нема коментари
Калинката е здраво и вкусно овошје кое спаѓа во редот на најјаките антиоксиданти. Нејзината сила ја потврдува и фактот дека спречува формирање на атеросклероза и срцеви болести, ги уништува клетките на туморот во дојката,...

Со грашок против остеопороза

19 јануари, 2011, Нема коментари
Грашокот е високо ценет зеленчук кој е богат со хранливи материи како што се витамини, минерали, протеини и шеќери. Овој зеленчук го зајакне имунолошкиот систем, а посебно се препорачува за луѓе кои се изложени...

Портокалот нѐ штити од рак

17 јануари, 2011, Нема коментари
Портокалот содржи агруми кои што содржат изобилство на витамин Ц и растителни влакна кои го олеснуваат варењето и го оддржуваат нашиот дигестивен систем. Ова овошје особено се препорачува за пушачи, бидејќи го намалува штетното...

Каков вид на леб да избереме?

17 јануари, 2011, Нема коментари
Сите знаеме дека, интегралното брашно не е рафинирано, за разлика од белото брашно. Интегралниот леб содржи цели зрна, а секое зрно има слој. Овој слој содржи здрави диетални влакна кои во нашиот желудник го...

Заборавете на ПМС симптомите

16 јануари, 2011, Нема коментари
Одредени видови на храна може да направат чудо и да ги решат секојдневните проблеми и проблемите со здравјето. Ако успеете да ја постигнете вистинската комбинација од производи во одредено време, навистина може да се...

За добро здравје, една чаша пиво

16 јануари, 2011, Нема коментари
Една нова студија откри дека пијалокот ги нуди истите бенефиции како виното. Љубителите на пиво, може слободно да се радуваат бидејќи пијат здрав напиток, се разбира доколку тоа е во умерени количини. Пивото содржи...

Запознајте се со бразилските ореви и алгите

13 јануари, 2011, Нема коментари
Алгите се богати со растителни влакна и јод, корисни регулатори на метаболизмот, крвниот притисок и на тироидната жлезда. На бразилските ореви главен адут им е селенот, минерал со силно антиоксидантно дејство. Според истражувањата, редовното...

Карфиол за здраво срце

10 јануари, 2011, Нема коментари
Иако не е често присутен во нашата кујната треба да знаеме дека карфиолот е многу здрава храна. Изобилството на витамин Ц и фолна киселина го прави да биде во првиот ред од здравата храна....

Шест пати ДА за јајцата

10 јануари, 2011, Нема коментари
Нутриционистите велат дека јајцата може да се јадат без грижа за нашето здравје, бидејќи тие имаат посебна биолошка и хранлива вредност. Јајцата се богати со есенцијални масни киселини и протеини, без кои нашето тело...

Антидепресивна исхрана

29 декември, 2010, Нема коментари
Иако дневниот стрес и напнатост се неизбежни, сето тоа може да се ублажи и да го олесни правилната исхрана. Обидете се да ги следите некои од следниве совети како да си помогнете за подобрување...

Здрав мочен меур со помош на храна

27 декември, 2010, Нема коментари
Познато е дека инфекциите на мочниот меур предизвикуваат чести воспалениа. Но, можете да ги ублажите овие симптоми па дури и да се лекувате со помош на храна. Значи, крушите ја омекнуваат киселоста на урината,...

Јадете риба но, не пржена

26 декември, 2010, Нема коментари
На листата за здрава храна се набројува овошјето, зеленчукот, рибата но, дали се препорачува пржената риба. Не, барем според последните резултати од една студија која вели дека и луѓето кои јадат два пати неделно...

Утринска банана диета

23 декември, 2010, Нема коментари
Со помош на едноставната јапонска утринска диета на многу лесен и здрав начин може да се ослободите од вишокот на килограми. Во книгата на Китошија Витанаб, во која се зборува за правилните навики во...
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 120)
Горе