29 февруари, 2020

Радио

Бадемово млеко

20 мај, 2011, Нема коментари
Бадемовото млеко е вкусно и здраво, а содржи само 60-90 калории по чаша. Полно е со витамин Е, моќен антиоксидант кој има улога за спречување на предвременото стареење. Освен овој витамин содржи и витамин...

Чај за плодност

19 мај, 2011, Нема коментари
Неплодноста е се почест проблем на денешницата. Таа се јавува заради хормонален дисбаланс, не соодветна исхрана и стресен живот. Но, природата нуди лек кој помага при решавањето на овој проблем. Станува збор за чајот...

Јадете на секои три часа!

18 мај, 2011, Нема коментари
Старото правило кое важеше порано, да се јадат три оброци на ден, повеќе не е возможно. Новиот начин на работа и динамиката на животот не го дозволува тоа. Особено ова важи за вработените. Тие...

Со трикови против гладта

17 мај, 2011, Нема коментари
Докажано е дека седењето и работата во канцеларија ја зголемува тежината. Еве неколку трикови како да ја победите гладта во текот на работното време. Наутро јадете протеини. Изберете помеѓу јогурт, урда, тврдо варени јајца...

Пристигнаа ротквиците!

16 мај, 2011, Нема коментари
Ротквиците се еден од најздравите зеленчуци за овој дел од годината. Тие се богати со витамините Ц, А, Б1, Б2 како и со минералите калциум, фосфор, железо и натриум. Затоа што тие содржат посебен...

Цвеклото е богато со фолна киселина

13 мај, 2011, Нема коментари
Фолната киселина е неопходна за здрав раст и размножување на клетките на ткивата. Тоа особено важи за бремените жени, т.е за правилен раст и развој на фетусот. Исто така фолната киселина учествува во формирањето...

Ориганото го спречува создавањето на канцерогениот материјал во месото

12 мај, 2011, Нема коментари
Ориганото е зачин кој го употребуваме со цел да го подобриме вкусот на храната, но при тоа и се заштитуваме од канцерогените материјали. Едно ново американско истражување докажало дека месото кое се зачинува со...

Храна која е добра за мозокот

12 мај, 2011, Нема коментари
Сонот, физичката активност и храната имаат пресудна улога за тоа како функционира вашиот мозок. Но, има денови кога стануваме од спиење, а се чувствуваме уморни и концентрацијата е на нсико ниво. Во тие денови...

Ограничете го готвењето на храната

10 мај, 2011, Нема коментари
По долгото готвење на храната, таа ги губи сите вредни витамини и минерали. Всушност, уште поважно е што се губат сите ензими и при тоа телото не може правилно да ги искористи здравите состојки....

Брзи и ефикасни детокс диети

Доколку имате потреба од брзо слабеење тогаш пробајте некоја од овие брзи овошни детокс диети. Со овие диети не само што ќе ги загубите килограмите, туку и ќе го прочистите вашето тело од токсини....

Масно овошје и зеленчук

Иако свежото овошје и зеленчук се пропагира како идеален тип на храна за диета, сепак треба да знаете дека некои видови на овошје и зеленчук имаат голема количина на масти. Во прв ред влегуваат...

Компот за подобро варење на храната

Многумина од нас имаат проблем со тешко варење на храната, а како резултат на тоа се јавува надуеност, тегоби и болки во стомакот. За да си помогнете направете еден компот од кој резултатите ќе...

Чај за секоја крвна група

Постојат лековити билки кои одговараат на различни крвни групи, и билки кои не би требало да ги користите во зависност од тоа која крвна група сте. За оние од крвната група А би требало...
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 130)
Горе