29 февруари, 2020

Радио

Храна која го чисти црниот дроб

30 април, 2011, Нема коментари
Црниот дроб може да се опише како орган кој е задолжен за детоксикација на телото. Тој е втор најголем орган во телото и врши разни важни функции, па затоа треба да го чуваме. Некои...

Уметност во исхраната

29 април, 2011, Нема коментари
Дали овој наслов ви се чини чуден? Дали ве асоцира на убаво аранжирана храна, која е разновидна, со различни бои и така искомбинирана што создава прекрасен естетски впечаток? Одговорот може да се земе за...

Лајт производите не се од помош за децата со поголема тежина!

29 април, 2011, Нема коментари
Научниците тврдат дека лајт призводите нема да помогнат во процесот на слабеење на децата кои имаат проблем со голема телесна тежина. Австралиските научници направиле едно истражување и било забележано дека таквата исхрана, со лајт...

Здравје од моркови!

28 април, 2011, Нема коментари
Овој коренест зеленчук постои повеќе од 5000 години. Поради големото богатство од витамини, минерали и хранливи материи оваа храна обезбедува целосна прехрана за нашето тело. Морковите содржат каротеноиди, кои го намалуваат ризикот од срцеви...

Нова хит диета во светот

27 април, 2011, Нема коментари
Доктор Мајкл Морено осмисли нова диета која е најголем хит во светот. Тој е автор на книгата “Диета 17 дена” во која има напишано правилник за исхрана со кој гарантира дека намалените килограми нема...

Суви смокви за силни коски

26 април, 2011, Нема коментари
Поради големата количина на минералот калиум, сувите смокви се најдоа на самиот врв на листата за храна која е најдобра за вашите коски. Само шест смокви ќе ја задоволат третината од дневната потреба од...

Уметност во исхраната

26 април, 2011, Нема коментари
Дали овој наслов ви се чини чуден? Дали ве асоцира на убаво аранжирана храна, која е разновидна, со различни бои и така искомбинирана што создава прекрасен естетски впечаток? Одговорот може да се земе за...

Дознајте ги виновницте за надуеност и проблеми со стомакот

22 април, 2011, 1 Коментар
Во последниве години се повеќе луѓе се жалат на проблеми со надуеност и проблеми со варењето на храната. Еден од главните причнители е стресот, но и исхраната исто така може да предизвика појава на...

Запознајте го зеленчукот со најмалку калории

21 април, 2011, Нема коментари
Зеленчукот е одличен сојузник во борба против вишокот на тежина, но и во напорите за добро здравје. Направивме листа на здрав зеленчук кој има најмалку калории и може да го јадете во неограничени количини...

Јаболкото нè штити од болести и ја спречува болката

20 април, 2011, Нема коментари
Веќе е познато дека јаболката го зајакнува нашиот имунитет, но научниците продолжија со истражувањето на благотворните дејства на кралицата на овошјето јаболкото, и открија многу други нејзини благодети. Јаболката ги ублажува симптомите на астма....

Храна која нè прави посреќни

19 април, 2011, Нема коментари
Млекото е одлично за борба со несоницата, а сладоледот дава енергија и прави да се чувствуваме посреќни. Ова е најновиот тренд во Велика Британија. Научниците тврдат дека една шоља млеко пред спиење ќе ни...

Зошто е цинкот најважен минерал?

15 април, 2011, Нема коментари
Цинкот е еден од најважните минерали кој е задолжен за правилно функционирање на организмот. Докажано е дека цинкот помага во спречувањето на голем број вируси и бактерии да делуваат и ја штитат слузницата на...

Пијалоци кои нè релаксираат

15 април, 2011, Нема коментари
Доколку сте имале напорен ден на работа и се чувствувате исцрпено, сосем погрешно е кога ќе пристигнете дома веднаш да посегнете по слатките или некој газиран сок. Со тоа само ќе ја зголемите тензијата....
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 131)
Горе