15 јули, 2020

Правилно намалување на мастите во исхраната

22 октомври, 2011, Нема коментари
Најчесто кoгa се обидуваме да го намалиме внесувањето на маснотии во организмот преку храната, од друга страна тоа намалување го надокнадувате со прекумерна конзумација на слатки и чоколадо. Многумина од нас го компензираат намалениот...

Фаст – фуд диета! Каков парадокс :))))))

21 октомври, 2011, Нема коментари
Ви претставуваме еден интересен и необичен диетален концепт – фаст фуд диета. Овој план за слабеење е совршен за оние кои јадат брза храна и немаат време за готвење. Можеби би звучи чудно и...

Утринска диета со банани

20 октомври, 2011, Нема коментари
Оваа диета, која најголем замав зема во Јапонија, се смета за најбрза и најефикасна диета за слабеење. Утринската диета со банани ја разви Хитоши Ватанабе, јапонски доктор по превентивна медицина. Утринската диета со банани...

Есенски намирници за енергија и сила

17 октомври, 2011, Нема коментари
Есента е период на многу настинки, вирози и грип. Во ова годишно време се јавува недостаток на енергија и послаба концентрација, но и намален имунитет, несоцина и почести главоболки. Како да се ослободите од...

Победете ги лошите мириси со помош на храна!!!

17 октомври, 2011, Нема коментари
Непријатен здив, лоша миризба на нозете… Луѓето кои имаат вакви проблеми знаат колку можат да бидат непријатни и засрамувачки. Еве неколку совети како да се ослободите од овие непријатности: За непријатен здив: Доколку немате...

Диета со негативни калории

16 октомври, 2011, Нема коментари
Диетата со негативни калории се заснова на следната теорија: вашето тело согорува калории кои се потребни за хемиските процеси на разложување на храната. Но, одреден вид на храна содржи помалку калории отколку што се...

Предности и недостатоци на црвеното месо

14 октомври, 2011, Нема коментари
Доколку се конзумира на правилен начин и во препорачани количини, црвеното месо претставува одличен извор на протеини, железо, цинк и селен. Сепак, доколку се претера со конзумирање на црвено месо, тоа е штетно за...

Диететските правила на Ен Хатавеј :)))))

14 октомври, 2011, Нема коментари
Мали оброци базирани на овошје, зеленчук и риба – тоа е тајната на прекрасната фигура на Ех Хатавеј. Оваа холивудска актерка е алергична на млеко и млечни производи, таа внимава што внесува, преферира органска...

Диета со интегрални житарици

13 октомври, 2011, Нема коментари
Редовно конзумирање на најмалку еден оброк кој содржи интегрални житарици, занчајно ги намалува телесните маснотии акумулирани околу половината, а почестата употреба -на неколку оброци со интегрални житарици дневно, доведува и до намалување на килограмите...

Чоколадото го намалува ризикот од мозочен удар кај жените. Каснете си без грижа на совест!

12 октомври, 2011, Нема коментари
Последните истражувања на универзитетот во Шведска покажаа дека жените кои јадат чоколадо во умерени количини значително ги намалуваат шансите да доживеат мозочен удар. Според истражувањето, состојките на чоколадото го намалуваат високиот крвен притисок кај...

Ослабете без броење на калории!!!

12 октомври, 2011, Нема коментари
Диетите често не ограничуваат во поглед на исхраната, односно ни кажуваат што смееме, а што не да јадеме. Но, последните истражувања покажаа дека повеќе се слабее доколку направите неколку промени во начинот на исхрана,...

Јапонска диета

11 октомври, 2011, Нема коментари
Со оваа двонеделна диета можете да изгубите 7 килограми. Првите 2-3 дена се малку тешки, но потоа се оди прилично добро. Може да се спроведе во било кој дел од годината бидејќи намирниците кои...

Медицинска диета

10 октомври, 2011, Нема коментари
Оваа диета трае еден месец и менито е едноставно. Секој ден се јаде по цел ден, и тоа само онаа намирница која е наведена за тој ден. Менито е направено за единаесет дена и...
Почетна // Life Story // Категорија "Исхрана" (Page 132)
Горе