Category: Исхрана

i1.jpg
Македоноцот така е научен, што без парче леб не седнува на масата. Но каква е всушност вистината за лебот – дали му наштетува на нашиот изглед или пак е храна која му носи на телото редица ползи? Како за почеток, лебот заедно со компирите и зрнестата храна е лесно достапен извор на така потребниот за […]

dd.jpg
Диетата вклучува основно месо, риба, пиле, овошје и зеленчук. Појадокот се состои од половина грејпфрут и чаша чај или кафе без шеќер. Ако можете без појадок, сосема исклучете го. Храната се приготвува без маснотии, сол, шеќер, брашно. Лебот и алкохолот се исклучени сосема. Секојдневно треба да пиете 1,5 литри вода, негазирана. Диетата може да продолжи […]

d.jpg
Реалните или имагинарни недостатоци ги принудуваат претставничките на понежниот пол да се борат постојано со излишните килограми, при што не секогаш на крајот излегуваат како победнички. За да не го претворите слабеењето во реална опасност по здравјето, ќе ви ги опишеме најчестите и фатални грешки кои жените ги прават по време на диета. Брзото слабеење […]

i.jpg
Денешно време авокадо можете да најдете во секој еден супермаркет. Но кај нас малкумина го вклучуваат авокадото во секојдневното мени, а тоа е голема грешка. Авокадото практично не содржи шеќери и има многу малку протеини. За сметка на тоа исклучително е богато со масти (околу 30гр на еден плод), без притоа да содржи холестерин. Богато […]

o1.jpg
Сакате да си набавите антиоксиданси? Јадете ореви. Тие содржат до два пати повеќе антиоксиданси од останатите популарни јатки. Во споредба со други осум јатки и неколку видови растително масло, оревите содржат највисоко ниво на полифеноли – моќни антиоксиданси. А антиоксидансите се борат со слободните радикали или оксидантите – лоши молекули кои се создаваат од димот […]

h.jpg
Таа е еден од најдобрите модели на нашето време и има неверојатна фигура, која после секое раѓање ја доведуваше до совршенство во рекордно време. Таа е голем љубител на млекото и млечните производи и имено една од нејзините омилени диети е базирна на млечните производи. Таа ја применува кога сака брзо да намали неколку килограми. […]

3150.jpg
Жените од секогаш биле загрижени за својот надворешен изглед. Да, ние секогаш сакаме или да ја намалиме или пак зголемиме својата телесна тежина и правиме се, се подлагаме на ригорозни диети и на крај се разочаруваме.  Денес нема да ве оптеретуваме со броење калории и колку треба да изнесува вашата порција во грамови, туку едноставно […]

1334.jpg
Американската актерка Аманда Сејфрид на секое свое учество или изјава се појавува во перфектна топ форма. Знаете ли како го постигнува тоа?  Таа повеќекратно споделила со јавноста дека е следбеник на принципите на консумација на сурова храна. Што е тоа? Тоа е пред се философија. Тоа е еден вид вегетијанство, каде човек се храни само […]

kejti-peri2.jpg
Кејти Пери навистина има одлично тело, а ова се нејзините тајни: Правило број еден: Не ги гушете своите желби! 27 годишната пејачка и самата вели дека обожава солена храна. Затоа од време на време таа си дозволува да јаде она што сака, а нејзиниот советник за храна и тренер Харли Пастернак вели дека тоа е […]

5551.jpg
Освен што создава негативен ефект врз нашиот поглед во однос на светот, стресот е во состојба да ги намали нашите физиолошки параметри. Стресот го прави човечкиот организам ранлив на нападот на микроорганизмите и од своја страна предизвикува редица психички болести. Ете зошто и при најмалите индикации дека стресот го нападнал вашето тело, треба да му […]

6661.jpg
Намалувањето на телесната тежина е фикс идеа на многу жени. Во обидите да го постигнат посакуваниот ефект допуштаат грешки кои можат да бидат фатални во однос на здравствената состојба. Не гладувајте – Задржувањето на постигнатото ниво на тежина ако килограмите се намалени со гладување е невозможно. Кога гладуваме телото е во состојба на шок и […]

crvena-cinija.jpg
Доколку се придржувате на советите на германските и шведските диететски експерти, кои спроведоа истражување за корисноста на црвената чинија, може да загубите и до 40% од телесната тежина. Истражувањето покажало дека црвената боја не инспирира да внесуваме мали количества на храна и да ги избегнуваме „забранетите“ продукти, бидејќи црвената боја секогаш ја асоцираме со „Стоп“, […]

4411.jpg
Ајде да се обидеме да го извлечеме максималното од секојдневните навики! Правилниот начин на исхрана може да ни помогне да го подобриме метаболизмот. Еве неколку идеи за тоа како да извлечеме полза од тоа и да слабееме здраво. Да јадеме често, но по малку. Јадењето на мали оброци на секои три часа го подржува метаболизмот […]