Category: Исхрана

11116.jpg
Јаболковата диета ќе ви помогне да ги нормализирате и корегирате метаболните пореметувања и да ја намалите телесната тежина. Пектините кои ги има во јаболкото абсорбираат во цревата различни токсини, тешки метали, радионуклиди и други опасни материи. Диетата трае 7 дена и вклучува секојдневна консумација на 1 – 1,5 килограми јаболка распределени на 5 оброци, а […]

diet.jpg
Доколку сте се одлучиле да се ставите на диета и да почнете да вежбате, браво за Вас!!! Самата одлука е првиот чекор кон подобро тело. Еве ви три совети кои се надеваме дека ќе ви помогнат да ги совладате вообичаените пречки и да останете на патот кон успехот. Поставете си цели и мерете го вашиот […]

2167.jpg
Знаете ли што точно јадете? Со какви се нешта производителите ги „зачинуваат“ своите производи за да изгледаат вкусно и апетитно за подолго време? Изгледа не, а? Кога децата на Мелани Хескет ќе посакаат да јадат брза храна, се што таа треба да направи е да им го покаже овој чијзбургер. Во крајот на декември 2011 […]

1279.jpg
Рибата содржи голема концентрација на витамин Д кој е неопходен за нормален раст и развој како и за формирање на коскеното ткиво. А масните киселини кои исто така ги има во изобилие се превенција од најразлични болести на крвоносниот систем и срцето. Затоа диетолозите препорачуваат вклучување на рибата во менито не помалку од два пати […]

4109.jpg
Омега-3 масните киселини се почесто се во центарот на вниманието во различни публикации на тема здравје. Се зголемуваат доказите дека оваа полезна супстанција треба да биде дел од секоја здрава исхрана која истовремено не заштитува од редица болести. За да се снабдиме со максимална количина омега-3 се препорачуваат морските риби и морските плодови, а не […]

pivski.jpg
Доколку мислите дека само жените се опседнати со целулитот, брчките или стриите, размислете повторно. И мажите имаат свои грижи околу нивниот изглед, а најголем проблем за големиот дел од мажите претставува „пивскиот“ стомак. Четири од пет мажи се незадоволни со својот изглед, покажаа анкетите кои ги спроведоа истражувачите од Универзитетот во западна Англија. Најголем проблем […]

499.jpg
Бидејќи е зима, ние треба да најдеме начин да не се предадеме на мрачно расположение и да се радуваме на единствениот плус на лошото време – удобноста на топлиот дом. За да биде чуството уште попријатно ќе ви треба и чаша топло какао. А идеата ни е позајмена од едно истражување, според кое вкусниот топол […]

2143.jpg
Многу едноставна, но ефикасна промена во диетата може да ви помогне и за добро расположение. Првиот ден ограничете ја исхраната. Подобро е ако сосема успеете да не јадете, а да консумирате само чај и вода. По време на вечерата на овој тежок ден не заборавајте да се почастите со мала ужинка која ќе се состои […]

1208.jpg
Оревите се најздравите јатки – богати се со многу драгоцени материи и антиоксиданси неопходни за основните функции на организмот како целина. Јадете по 6-7 ореви на ден и збогувајте се со лошиот холестерол. Оревите содржат многу висока концентрација на полифеноли – антиоксиданси кои ја штитат компактноста на клетките и ткивата.  Освен тоа оревите се богати […]

1206.jpg
Моника признава дека не е фан на спортот и напорните тренинзи, па затоа посветува поголемо внимание на правилната и здрава исхрана. Првиот ден наутро пие чаша кафе и две бисквити со лажица слатко. За ручек зелена салата со маслиново масло и лимон, црн леб со парче сирење и овошје, а за вечера шпагети со сирење […]

mladost.jpg
Во денешно време сите се обидуваат да ги „запрат“ годините и што подолго да изгледаат убаво и младо. Но тоа не мора да значи дека за да изгледате младо мора да заминете на операција или да се подложите на низа тешки хемиски третмани. Стареењето може да се успори и со правилна исхрана, тврди доктор Николас […]

1185.jpg
Сега е времето да консумирате повеќе мандарини, не само поради хранливите материи во нив, туку затоа што можат да ви помогнат во борбата со излишните килограми. Експертите после спроведените детални анализи установиле дека мандарините учествуваат во процесот на согорување на маснотиите и подобрување на функциите на црниот дроб. Во продолжение од три месеци биле набљудувани […]

380.jpg
Според последното истражување од страна на Универзитетот во Минесота, недостатокот на витамин Д се одразува негативно на намалувањето на килограмите. За целите на истражувањето 38 мажи и жени со наднормална тежина биле поставени на диета со ограничен внес на калории – дневно 750 помалку.  На една половина од нив им бил даван дополнително витамин Д […]