18 јануари, 2020

Радио

Пијалоци за ублажување на стрес

27 јануари, 2011, Нема коментари
Гладта, тремата, стресот и паниката може да ги победите и со некои пијалоци. За секоја од овие состојби одговара природен сок кој ќе ви помогне да ги смири симптомите на истите. Гладта ќе ја...

Шафран за подобро расположение

26 јануари, 2011, Нема коментари
Шафранот е зачин кој најчесто се користи за давање спецофичен вкус на јадењата, како што е оризот или месото но, научниците сепак кажуваат дека тој има и друга функција. Било направено испитување во кое...

Лек против мамурлак

25 јануари, 2011, Нема коментари
Грозна пулсирачка главоболка, слабост во целото тело, втоглавици, гадење…тоа се вообичаените симптоми за утринскиот мамурлак. Помогнете си во таквите ситуации со природни состојки. Кокосова вода- исцедете ја течноста од неузреан кокос. Кокосовата вода е...

Зголемете ја плодноста со исхрана!

23 јануари, 2011, Нема коментари
Сите лица кои планираат да забременат им се препорачува да го подготват телото за оваа состојба, и да применат специјална диета пред и барем во првите неколку недели од бременоста. Плодноста се зголемува главно...

Малините се лековити!

23 јануари, 2011, Нема коментари
Неодамнешното истражување покажа дека малините содржат елагинска киселина, која го спречува ширењето на клетките на туморот. Оваа киселина прави комплекс со штетните метали и на тој начин влијае на нивната евакуација од телото. Докажано...

Компири за подобар систем за варење

20 јануари, 2011, Нема коментари
Во текот на зимскиот период помалку внесуваме свежо овошје и зеленчук, што се рефлектира во нашиот дигестивен систем и целокупното здравје. Ова е причината зошто нутриционистите препорачуваат во овие студени зимски денови на нашето...

Со грашок против остеопороза

19 јануари, 2011, Нема коментари
Грашокот е високо ценет зеленчук кој е богат со хранливи материи како што се витамини, минерали, протеини и шеќери. Овој зеленчук го зајакне имунолошкиот систем, а посебно се препорачува за луѓе кои се изложени...

Портокалот нѐ штити од рак

17 јануари, 2011, Нема коментари
Портокалот содржи агруми кои што содржат изобилство на витамин Ц и растителни влакна кои го олеснуваат варењето и го оддржуваат нашиот дигестивен систем. Ова овошје особено се препорачува за пушачи, бидејќи го намалува штетното...

Каков вид на леб да избереме?

17 јануари, 2011, Нема коментари
Сите знаеме дека, интегралното брашно не е рафинирано, за разлика од белото брашно. Интегралниот леб содржи цели зрна, а секое зрно има слој. Овој слој содржи здрави диетални влакна кои во нашиот желудник го...

За добро здравје, една чаша пиво

16 јануари, 2011, Нема коментари
Една нова студија откри дека пијалокот ги нуди истите бенефиции како виното. Љубителите на пиво, може слободно да се радуваат бидејќи пијат здрав напиток, се разбира доколку тоа е во умерени количини. Пивото содржи...

Заборавете на ПМС симптомите

16 јануари, 2011, Нема коментари
Одредени видови на храна може да направат чудо и да ги решат секојдневните проблеми и проблемите со здравјето. Ако успеете да ја постигнете вистинската комбинација од производи во одредено време, навистина може да се...

Запознајте се со бразилските ореви и алгите

13 јануари, 2011, Нема коментари
Алгите се богати со растителни влакна и јод, корисни регулатори на метаболизмот, крвниот притисок и на тироидната жлезда. На бразилските ореви главен адут им е селенот, минерал со силно антиоксидантно дејство. Според истражувањата, редовното...

Карфиол за здраво срце

10 јануари, 2011, Нема коментари
Иако не е често присутен во нашата кујната треба да знаеме дека карфиолот е многу здрава храна. Изобилството на витамин Ц и фолна киселина го прави да биде во првиот ред од здравата храна....
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 135)
Горе