8 април, 2020

Радио

За добро здравје, една чаша пиво

16 јануари, 2011, Нема коментари
Една нова студија откри дека пијалокот ги нуди истите бенефиции како виното. Љубителите на пиво, може слободно да се радуваат бидејќи пијат здрав напиток, се разбира доколку тоа е во умерени количини. Пивото содржи...

Заборавете на ПМС симптомите

16 јануари, 2011, Нема коментари
Одредени видови на храна може да направат чудо и да ги решат секојдневните проблеми и проблемите со здравјето. Ако успеете да ја постигнете вистинската комбинација од производи во одредено време, навистина може да се...

Запознајте се со бразилските ореви и алгите

13 јануари, 2011, Нема коментари
Алгите се богати со растителни влакна и јод, корисни регулатори на метаболизмот, крвниот притисок и на тироидната жлезда. На бразилските ореви главен адут им е селенот, минерал со силно антиоксидантно дејство. Според истражувањата, редовното...

Карфиол за здраво срце

10 јануари, 2011, Нема коментари
Иако не е често присутен во нашата кујната треба да знаеме дека карфиолот е многу здрава храна. Изобилството на витамин Ц и фолна киселина го прави да биде во првиот ред од здравата храна....

Шест пати ДА за јајцата

10 јануари, 2011, Нема коментари
Нутриционистите велат дека јајцата може да се јадат без грижа за нашето здравје, бидејќи тие имаат посебна биолошка и хранлива вредност. Јајцата се богати со есенцијални масни киселини и протеини, без кои нашето тело...

Антидепресивна исхрана

29 декември, 2010, Нема коментари
Иако дневниот стрес и напнатост се неизбежни, сето тоа може да се ублажи и да го олесни правилната исхрана. Обидете се да ги следите некои од следниве совети како да си помогнете за подобрување...

Здрав мочен меур со помош на храна

27 декември, 2010, Нема коментари
Познато е дека инфекциите на мочниот меур предизвикуваат чести воспалениа. Но, можете да ги ублажите овие симптоми па дури и да се лекувате со помош на храна. Значи, крушите ја омекнуваат киселоста на урината,...

Јадете риба но, не пржена

26 декември, 2010, Нема коментари
На листата за здрава храна се набројува овошјето, зеленчукот, рибата но, дали се препорачува пржената риба. Не, барем според последните резултати од една студија која вели дека и луѓето кои јадат два пати неделно...

Утринска банана диета

23 декември, 2010, Нема коментари
Со помош на едноставната јапонска утринска диета на многу лесен и здрав начин може да се ослободите од вишокот на килограми. Во книгата на Китошија Витанаб, во која се зборува за правилните навики во...

Храна која се препорачува во зима

21 декември, 2010, Нема коментари
За време на ладните зимски денови, нашата храна мора да биде прилагодена на временските прилики кои влијаат на нашето здравје. Од зеленчукот, во зима се препорачува да се конзумира мешункастиот зеленчук, компир, цвекло. Богати...

Кофеински шок

20 декември, 2010, Нема коментари
За да знаете колку кофеин дневно внесувате во вашиот организам ви ја покажуваме табелата во која го има забележано количеството на кофеин во кафето и некои други пајалоци кои содржат кофеин. Спред некои истражувања...

Што сé лечи дуњата

19 декември, 2010, Нема коментари
Дуњата е позната како лековито средство кое се користело уште во најраната медицина, а била најпозната како средство кое на ублажува кашлицата. Најлековити и се семките, кои одкако ќе одстојат во вода, помагаат кај...

Храна која ги јакне коските и мускулите

16 декември, 2010, Нема коментари
Доколку сакате да ги зајакнете коските и мускулите тогаш треба да обрнете особено внимание на исхраната. Намирници кои се препорачуваат за оваа цел се: шампињоните и брокулата. Во печурките-шампињони, има голема количина на витаминот...
Почетна // живот // Категорија "Исхрана" (Page 137)
Горе