3 јуни, 2020

Магнезиумот ги опушта мускулите и нервите

19 јули, 2011, Нема коментари
Одржете ја здравствената рамнотежа со секојдневно внесување на магнезум. Овој минерал е потребен за апсорпција на калциумот и калиумот, влијае на хормоналната слика, ги штити нервните завршетоци, спречува слабост на мускулите, срцебиење и пролив,...

Диетата со сладолед ги топи килограмите

19 јули, 2011, Нема коментари
Млечен, овошен или крем – одберете сами. Не е вообичаено да си го расипувате одморот со диети, но да слабеете со сладолед и не е некое одрекување. Неверојатно е дека сладоледот може да помогне...

Држење диета пред зачнување лошо влијае на здравјето на бебето

18 јули, 2011, Нема коментари
Жените кои се хранат лошо пред бременоста ризикуваат да родат мали бебиња, кои подоцна имаат поголеми шанси да бидат дебели, па дури и да се разболат од дијабетис! Научниците од Универзитетот во Архус направиле...

10 совети за континуирано слабеење

17 јули, 2011, Нема коментари
Сигурно ви звучи познато дека сте се подложиле на разни диети, па дури и сте намалиле одреден број килограми, а потоа за еден ден веднаш после диетата, се пронаоѓате себеси како јадете чипс, скара...

Како да се ослободите од мирисот на кромид

16 јули, 2011, Нема коментари
Готвењето најчесто претставува задоволство, но има моменти кога ви доаѓа преку глава- на пример во ситуации кога сечеме кромид. Покрај солзите кај кромидот ни смета и мирисот кој останува на рацете и откако ќе...

Здрава летна исхрана

16 јули, 2011, Нема коментари
Како што ја спакувавте зимската облека и ја тргнавте на страна, така и зимската храна треба да се замени со летна. Високите температури и потењето дополнително ви го исцрпуваат организмот и губите повеќе енергија...

Проверен рецепт за намалување на маснотиите на струкот

15 јули, 2011, Нема коментари
Според експертите, многу зеленчуци, овошја и мешунки можат да помогнат во намалување на таканаречените висцерални или стомачни маснотии, поради високото количество на растворливи растителни влакна. Научниците ангажирале повеќе од илјада доброволци од двата пола...

Морковите и броколите го спречуваат ширењето на рак на панкреас

15 јули, 2011, Нема коментари
Според меѓународен тим од научници, витамините кои се наоѓаат во морковите и броколите го помагаат во ворбата на рак на панкреас, кој инаку има најниска стапак на преживување. Кога се дијагностицира рак на панкреас,...

Неверојатно откритие за јајцата!

13 јули, 2011, Нема коментари
Досега беше познато дека јајцата се одличен извор на протеини, липиди, витамини и минерали, а научниците од Универзитетот во Алберта ги открија нивните антиоксидансни својства, што значи дека помагаат во превенција на болести на...

Праски или кајсии?

13 јули, 2011, Нема коментари
И двете! И едното и другото овошје е подеднакво вкусно и здраво. Искористете ја сезоната и уживајте. Кајсиите се многу здрави. Железото и калиумот во сокот на свежа кајсија се благотворни за луѓето кои...

Заблуди во врска со диетите

13 јули, 2011, Нема коментари
Луѓето што сакаат да ослабат веруваат во различни не проверени совети. Еве неколку заблуди кои се шират околу луѓето што се на диети: Оброкот пред спиење дебелее Секојдневно, на вашето тело му е потребна...

Диета со зелка

12 јули, 2011, Нема коментари
Диетата со зелка е една од најпопуларните диети на нашите простори. Се карактеризира со едноставност во подготвувањето и ефикасност во резултатите. Во најголем дел од случаите организмот реагира добро, па и во случај кога...

Десет најздрави прехрамбени продукти

12 јули, 2011, Нема коментари
Некои прехрамбени продукти се вистински фабрики на витамини, доколку ги вклучите во вашата искрана помали се шансите да имате зголемен холестерол, висок крвен притисок, слаби коски или лош вид. Експертите велат дека правилната исхрана...
Почетна // Life Story // Категорија "Исхрана" (Page 138)
Горе