10 најлуди научници на сите времиња – петти дел

25 јули, 20110
nauchnici-naslovna

Кевин Ворвик: Првиот човек Cyborg

Кевин Ворвик е британски научник и професор по кибернетика на University of Reading, Велика Британија. Тој е веројатно најдобро познат по своите студии за директно поврзување на компјутерски системи и човековиот нервен систем, иако тој има направено многу истражувања во областа на роботиката.

Ворвик во овој момент раководи со Советот за истражување на природните науки каде што работи на проекти за истражување на употребата на техниките на вештачката интелигенција и машините за учење. Оттука биолошкиот мозокот всушност го води однесувањето на секој робот. Се очекува дека овој метод ќе се прошири и да биде вграден во главата на секој робот.

Претходно Ворвик работеше со генетски алгоритам наречен Gershwyn, каде што беше во можност да ја покаже креативноста во производство поп песни. Gershwyn се појави на емисијата Светот утре на БиБиСи. Друг проект на Ворвик вклучува употреба на вештачка интелигенција во глава на робот, Morgui. Главата содржи 5 сетила (вид, звук, инфраред, ултразвук и радар).

Ворвик има многу отворени ставови за иднината, особено во однос на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз човечкиот род. Тој, исто така укажува дека ние имаме многу граници, како што се нашите сензорни и моторни способности, кои можеме да ги надминеме со вештачката интелигенција и дава назнаење дека секој сака да се здобие со овие способности: “Не постои начин сакам да останам само човек.

” Веројатно најпознатиот дел од истражувањето од страна на Ворвик е збир на експерименти познати како проект Cyborg, во кои тој чип е вграден во неговата рака, со цел “да стане киборг”. Во првата фаза од ова истражување, кое започна на 1998/08/24, едноставен РФИД предавател е вграден под кожата Ворвик, со цел да има контрола над вратите, светлата, греењето и други компјутерски контролирани уреди што се во негова близина. Главната цел на овој експеримент беше да се тестираат границите на она што телото ќе го прифати, и како лесно ќе биде да се добијат значајни сигнали од страна на чип.

Во втората фаза со помош на имплантот, нервниот систем Ворвик беше поврзан со излез на интернет во Универзитетот Колумбија, Њујорк. Од таму тој беше во можност да ја контролира раката на роботот во University of Reading и да добие повратни информации од сензорите во врвовите на прстите.

 

Џон Лили: Творец на капсулата за сетилно лишување

Џон Канингем Лили бил американски лекар, психоаналитичар, филозоф и писател. Тој бил пионер истражувач на природата на свеста користејќи ја како основна алатка изолацијата на капсулата, комуникацијата со делфините, понекогаш во комбинација психоделични дроги. Тој бил истакнат член на контракултура научниците, мистиците и мислителите на Калифорнија кои се појавиле во доцните 1960-ти и почетокот на 70-тите години. Алберт Хофман, Григориј Батесон, Пам Даш, Тимоти Лири, Вернер Ерхард и Ричард Феунмам биле чести посетители на неговиот дом.

Во 1953 година, направил пост проучување на неуропсихологијата со Американската јавна здравствена установа. Во 1954 година, следијќи ја желбата “отплови” надвор од стимулите на умот/мозокот, тој ја го измислил првата капсула за изолација, темна изолирана капсула полна со топла солена вода во која испитаниците можат да пловат  подолг период во сензорна изолација. Д-р Лили и неговиот колега биле првите врз кои било направено ова истражување.

Неговата потрага го одвела до прашања во врска со умовите на другите големи паметни цицачи и кон крајот на 1950-тите години го основал центарот посветен на комуникацијата меѓу човекот и делфинот, Институт за истражување на комуникацијата, Сент Томас на Девствените Острови. Во почетокот на 60те години, д-р Лили и соработницте објавиле неколку трудови со кои известуват дека делфините можат да ги имитираат шемите на човечкиот говор. Во подоцнежните истражувања на делфините, генерално, било тешко да се реплицираат неговите резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit