10 најпрестижни видови на шампањ

19 август, 20110

Ниту еден алкохол на светот неможе да го надмине чувството на еуфорија кога ќе пукне тапата на шише шампањ. Шампањот е познат и како „победничкиот пијалак“, бидејќи е присутен на секоја прослава, како на пример на крајот на секоја Формула 1 трка. Всушност, зборот шампањ е всушност ексклузивен за пенливите вина кои доаѓаат од регионот Champagne, Франција, но всушност стана синоним за сите пенливи вина. Ви ги претставуваме 10-те најпрестижни и најлуксузни видови на шампањ и се надеваме дека ќе имате шанса некогаш да ги пробате.

Pol Roger Sir Winston Churchill

Moët & Chandon Dom Perignon White Gold

Krug Clos d’Ambonnay

Perrier-Jouët Belle Epoque

1928 Krug

Louis Roederer, 1990 Cristal Brut

Hiedsieck 1907 Diamant Bleu cuvee

Ca. 1820 Juglar cuvee

1825 Perrier-Jouët

1893 Veuve Clicquot

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit