Топ 10 најдобри синтисајзери на светот

19 август, 20110

Денес скоро и не можеме да замислими една музичка група без синтисајзер како музички инструмент. Синтисајзерот инаку е електричен музички инструмент, со клавијатура налик на таа на пијаното. Првиот синтисајзер е направен во далечната 1876 година и тоа од страна на Елиша Греј. Инаку, синтисајзерите се многу моќни инструменти бидејќи можат да произведат широка лепеза на звуци и тоа од имитирање на други музички инструменти, па сè до генерирање на нови арии.Тука за вас ги издвоивме десетте најдобри синтисајзери кои било кога биле создадени и употребувани. Па, погледнете и одлучете дали сме во право.

1. MOOG MINIMOG

2. YAMAHA MOTIF

3. ARP ODISSEY

4. ACCESS VIRUS TI

5. ROLAND JUPITER 8

6. ARP 2600

7. ROLAND D50

8. FAIRLIGHT CMI

9. OBERHEIM OB

10. SYNCLAVIER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit