7-те најдобри градови за живеење

19 јули, 20110
1178505464-593-0.gif

Од Азија, САД и Европа, постојат стотици градови, кои постојано привлекуваат нови жители, благодарение на ниски стапки на криминал, квалитетот на животот и многу други фактори. Ова е листа на 7 најдобри градови за живеење.
1. Мелбурн, Австралија
Овој жив град на јужниот крај на Австралија е ризница на плажи, крајбрежни шеталишта и антикварници. Урбаната култура коегзистира со културата на Абориџините. Мелбурн е само еден час надвор од Great Ocean Road, се протега на крајбрежните гребени кои изобилуваат со флора и фауна и пешачки патеки. На планината Грампијанс е одалечена на само неколку часа возење со автомобил. Тоа е дефинитивно омилениот град во Австралија, само бидете внимателени, можеби нема да сакате никогаш да ја напуштите земјата.


2. Барселона, Шпанија
Барселона: прогресивна, нова, експлозивна и шарена. Хип толпата може да “виси” околу плажа во Barceloneta, а уметнички настроените може да се мешаат околу работата на Гауди. Барселона, најдобар искусни на хоп хопот надвор Барселона автобус, е поголемиот град со гости секој космополитски град, но тоа е сосема дојде до свој. Шпанија можеби не е на врвот во европски ранг во инфраструктурата или ГДП, но секој кој бил таму знае за квалитетот на животот. Обработени се трите најважни работи во животот за Шпанците – cerveza (пиво), Siesta и Fiesta.


3. Сингапур
Како број 1 во 2009 година според Рангирање на Светска Инфраструктура Мерсер, Сингапур е дефинитивно еден од најдобрите места за живеење во Азија. Не е само поради ниската стапка на криминал, но исто така поради одличната врска со светот, добрите можности за кариера, високиот стандард на живеење и космополитски начин на живот. Урбанистите кои сакаат живеат во метропола дефинитивно ќе го ценат одличниот ноќен живот и забава.

4. Прага, Чешка Република
Прага е поевтин од повеќето западно европски земји, но и подеднакво прекрасен. Изобилува со архитектура, историски споменици и богата култура. Во однос на безбедноста и стабилноста, исто така е на исто ниво со своите соседи. Слабата валута прави трошоците за живот да се многу пониски.


5. Дубаи, ОАЕ
Рангиран како најдобар град на Блискиот Исток според квалитетот на животот, Дубаи е иселенички центар во последните години. Многу луѓе бараат работа во странство, а најмногу можности има во Дубаи. Како “најбрзо растечки град во светот”, Дубаи сега е дом на највисоката зграда, најголемата вештачка марина и најлуксузните хотели во светот.


6. Буенос Аирес, Аргентина
Буенос Аирес е највлијателниот град во цела Јужна Америка, и покрај својот економски дебакл во 2002 година. Се протега од старата населба San Telmo до речната зона на Puerto Madero. Градот има на својата историја и култура како ниеден друг. Полн е со прекрасна архитектура, меланхолични танго барови и продавници за старини, Буенос Аирес потсетува на Европа, но е сосема свој. Уникатно место за живеење и мирис на култура, ова е совршено место за живеење за љубителите на уметноста кои бараат боемски начин на живот.


7. Сиетл, САД
Опкружен со прекрасен планински венец, Сиетл се вели дека е еден од најдобрите станбени градови во САД.Тој е метрополитенска област  13-ти по големина во САД, ниту премногу голем, ниту премногу мал. Температурите се поблаги тука, што значи удобно во зимо и во лето. Има различна музичка сцена и многу отворени опции од пловење на пешачење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit