8 одлични диети – одберете ја вашата

26 мај, 20110
dieta-do-tipo-sanguineo

Со цел да создадете вистинска идеа, еве краток приказ и мислење на експерт од оваа област, францускиот нутриционист д-р Паул Натан:

ДИЕТА СТАРТЕР

Се темели на хрононутриционизам, наука од понов датум која го проучува биолошкиот ритам. Се препорачува храната, богата со шеќер и маснотии да се конзумира пред 17 часот, по тоа време тие остануваат складирани во нашето тело и ни ја даваат потребната енергија. Додека навечер храната треба да биде лесна – риба и зеленчук. Со оваа диета може да се изгуби и до 8 килограми за 4 недели и потоа да се води вообичаен начин на исхраната. “Диетата може да се покаже и опасна, бидејќи телото ги црпи резервите“, објаснува авторот на диетата.

Мислење на нутриционисти: Диетата Стартер, која содржи обилен појадок и попладневен меѓуоброк е доволно хранлива со што се избегнува глад и е правилно распоредена, на тој начин постепено ќе се дојде до губење на килограмите. Сепак постои еден проблем: нема сериозен доказ дека овие намирници телото подобро ги разградува наутро, околку навечер.

ДИЕТА ОКИНАВА

Оваа диета е секојдневен начин на исхрана на жителите на истоимениот јапонски остров. Ветува постигнување на БМИ (body mass index), меѓу 19 и 25. Акцентот е ставен на нискокалорична храна. Со мали промени за Европејците, оваа диета дава предност на заеленчук, свежо овошје, риба, живина (без кожа), јајца, стек до 5% масни супстанци… Би требало да се откажете од житарици, бисквити, растенија кои содржат масло, сувомеснати производи, пржена храна. Заедно со диетата се препорачува вежбање, пешачење…

Мислење на нутриционисти: Се работи за урамнотежена диета, богата со овошје и зеленчук. Но внимавајте, ако претерате со оваа диета може да станете опседнати со лимитирање на калориите.

ДИЕТА ВЕЈТ ВАЧЕРС

Пред 30 години пристигна во Америка и од тогаш се враќа во мода. Оваа година надоградена како би можела полесно да се прифати. Диетата Вејт Вачерс зема се во предвид – возраст, висина, тежина, физичка активност, ноќен живот…како подршка ни сугерира цела низа на методи. Покрај состаноци, на располагање ни се и индивидуални разговори кои може да се појават на работното место, па дури и писмено, благодарение на програмата FlexiPoints. Како оваа диета изгледа во пракса? Секоја храна и пијалок има бодовна вредност. Дозволена е и омилената храна е во дозволените бодови. Физичка активност ви носи бонус поени и така се компензира за внесување на прекумерни количини на храна.

Мислење на нутриционисти: Се запознаваме со диета во која внесувате секаква храна (ниту една намирница не е забранета) и не се откажувате од задоволството да готвите. Ако ја изберете оваа диета, влијанието на групата (состаноци и дискусии) ќе биде влијателен и ефективен.

ДИЕТА ЛОУ КАРБ

Оваа диета е со внесување на јеглеродни хидрати, но покрај успехот во 70 тите години е наречена “сигурен пат до инфаркт“. Лоу карб значи комплетно протерување на сите видови шеќер од исхраната – скроб, овошје, зеленчук, мешунки и поголем дел од млечните производи.

Мислење на нутриционисти: ЛДЛ-холестеролот брзо се подига, а недостигот на овошјето и зеленчукот може значително да го пореметат текот на материи во телото, што доведува до интелектуален замор. Килограмите брзо се враќаат. Оваа опција дефинитивно треба да се избегнува.

НОВА ВЕРЗИЈА НА ИСХРАНА МОНТИГНАЦ

Книгата “Како да ослабнете во текот на деловните ручеци“, чиј автор е Монтигнац е изменета на одборот. Во тек е промовирањето на диетата, која се темели исклучиво на маснотиите. Монтигнац сега промовира гликемичен индекс и капацитет на одредени видови храна за да се стимулира лачењето на инсулин кој е одговорен за вишокот килограми. Во диетата нагласокот е ставен на леќа, грав, сув грашак, шпагети, посно месо и риба, а намалено е внесувањето на млечни производи. Што се однесува до мастите се инсистира употреба на маслиново масло, чии масни киселини ја зголемуваат инсулинската осетливост и така го намалуваат нивото на шеќер во крвта.

Мислење на нутриционисти: Ништо посебно! Новата верзија на Монтигнац препорачува се што нутриционистите веќе долго повторуваат. Не постои недостиг на животински протеини, бидејќи тоа може да предизвика замор, намалена мускулна маса, проблеми со кожата, косата, ноктите.

ДИЕТА СПОРЕД КРВНА ГРУПА

Според американскиот научник д-р Питер Адам. По овие диети може да се види зошто некои диети делуват, а некои не. Ова значи дека треба да одбереме храна која одговара на нашата крвна група. На пример, крвната гупа 0, треба да му даде предност на месото, зеленчукот и некои врсти на овошје, а да го ограничи внесувањето на житарици, сушен зеленчук и млечни производи. Луѓето со крвна група А, месото треба да го заменуваат со риба, да внесуваат многу житарици и на пареа варен зеленчук. Крвната група Б, не треба да се претерува со леб, тестенини, пилешко и свинско. Ако вашата група е АБ, треба да избегнувате месо од кокошка, патка и гуска, заменете ги со месо од јагне, овца и зајак.

Мислење на нутриционисти: Ако досега сте ги пробале сите можни диети без успех, ова може да ви влее надеж.

ДИЕТА КСИРО

Составена е од Питер Клифтон од австралиската организација за научно и индустриско истражување. Оваа диета е вистински хит во Австралија, бидејќи ветува значително губење на килограми за краток рок. Главниот концепт е намалено внесување на масти и јаглени хидрати, а зглемено внесување на протеини од животинско потекло. Оваа диета бара внимателна подготовка на секој оброк. На пример: појадок – јогурт со ниска масленост и свежо овошје или голема чаша кафе или една чинија житарици со банана; ручек – 2 парчиња интегрален леб со маргарин со ниска масленост и 100 гр. месо од мисирка, малку сирење со салата; вечера – 200гр. говетско со малце ориз или 200гр. пилешко бело месо со брокула.

Мислење на нутриционисти: Строгите упатства може да создадат проблем со понатамошниот начин на исхрана. Секако после само неколку недели ќе си ги вратите килограмите, а може да додадете и некој плус колограм.

ДИЕТА СЛИМ-ДАТА

Оваа диета ја составил д-р Јан Ругер, експерт за биологија и нутриционизам, во соработка со јапонски научници. Слим-дата овозможува класификација на храна според енергија која влијае врз метаболизмот. Намирниците се класифицирани во три групи во различни бои. Зелената зона содржи ниско енергетска исхрана која можеме неограничено да ја козумираме: зелен зеленчук, супа од зеленчук, свежо сирење, ракчиња и школки. Портокаловата комбинација за повеќе енергија, треба да се козумира умерено: цвекло, гриз, тврдо сирење, пецива, интегрални тестенини и ориз. Црвената зона вклучува храна со голема јачина на енергија, оваа храна комбинирајте ја со зелената група: банани, путер, масло, слатки и солени бисквити, пченка,пченица, бели пецива, ориз.

Мислење на нутриционисти: Оваа диета на ниеден начин не е чудотворна ниту пак несто посебно. Ова е само нов начин на исхрана, чија цел не е да отфрли цела категорија на исхрана, само поинаку ги поврзува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma