Ал Каеда ја објави последната порака на Бин Ладен

19 мај, 20110
0
Терористичката организација Ал Каеда постхумно објави аудио снимка на Осама Бин Ладен во која нивниот поранешен водач ја поздравува “револуцијата во арапскиот свет“ и повикува на “соборување и на другите тирани“.
Бин Ладен рекол дека исламистите не се претерано присутни во таканаречената “арапска пролет“ и дека промените во арапскиот свет ги поттикнале обични граѓани кои се лути заради автократскиот режим, корупцијата и лошата економска ситуација.
Но, Бин Ладен, кој беше убиен на 2. Мај во Пакистан од страна на американски специјалци, ги поддржал промените кои започнале во Тунис и се прошириле скоро низ цела северна Африка и Блискиот Исток. Тој ги повикал муслиманите подобро да ја искористат “ретката историска прилика за востание“.
“Арапскиот свет секогаш го очекува победа. Тоа почна да се докажува на истокот, а одеднаш револуцијата дојде на запад. Смртта дојде по владетелите, а стравот влезе меѓу Евреите кои сватија дека дошол нивниот час. Падот на тираните значи и крај на понижувањето, срамот и стравот. Дојде време на слобода, слава и храброст. Ветровите на слободата задуваа и бараат ослободување“, се слуша на снимката.
Ал Каеда објавила дека нивниот поранешен лидер ја снимил пораката една недела пред неговата смрт. 12-минутната снимка е објавена на исламистичката Интернет страница “Ас Сахаб“, блиска на Ал Каеда.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma