Apple го губи спорот со Amazon?

24 јуни, 20110
15845291674e033dce09135971176682_orig

Поради тоа што сметаат дека името на App Store, кој  Amazon го користи како име за онлајн продавницата на апликации, од “јаболкото“тврдеа дека тоа може да ги збуни корисниците, па така во март оваа година тие поднесоа тужба против Amazon.

Судот се уште ја нема донесено одлуката, но станува се поизвесно дека пресудата нема да биде во корист на Apple.

Агенцијата Ројтерс, повикувајќи е на извор кој присуствувал на вчерашното сослушување за овој случај, пренел дека судијата рекол дека постојат тешкотии во докажувањето дека некој може да ги помеша онлајн продавницата за апликации на Amazon, со Apple продавниците.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma