Apple највредниот бренд во светот

9 мај, 20110
apple_in_the_spotlight_by_atomicpinkgoth

Apple го зема залакот од врвот на Google. Тој сега е највредниот бренд во светот, конечно по четри години откако Google беше на врвот на ова листа, направена од стана на Millward Brown, за глобалната вредност на брендовите, јавува Ројтерс.

Студијата проценува дека овој бренд вреди 153 милијарди долари, речиси половина од пазарната капитализација на компанијата.

Google не падна далеку, само дојде на второто место. Од светските 10 брендови на оваа листа, дури 6 се технолошки или телекомуникациски компании, вклучувајќи го IBM на трето место, Microsoft на пето, AT&T на седмо и China Mobile на девето место.

Целата листа можете да ја погледнете на следниот линк, Millward Brown website.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi