Асанж ќе се бори да остане во Британија

7 февруари, 20110
julianassange6
Основачот на интернет страницата Викиликс, Џулијан Асанж деновиве ќе почне со судскиот процес против екстрадирање во Шведска, каде што го чекаат обвинувања за сексуален напад врз две жени, јавува Би-Би-Си. Адвокатскиот тим на Асанж, воден од Џефри Робертсон, ќе се бори против екстрадација на Асанж во Шведска, бидејќи ако тоа се случи, тој најверојатно ќе биде пренесен во САД или Гватемала Заливо, каде што ќе се соочи со многу обвиненија поврзани со објавување на тајни документи. Тие се плашат дека тоа ќе резултира со смртна казна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi