Бабунски го објави списокот на фудбалери за тест средбите со Бугарија и Саудиска Арабија

25 мај, 20110
rad2

Селекторот на фудбалската репрезентацијата на Македонија за играчи до 21 година, Бобан Бабунски денеска го соопшти списокот на играчи за контролните средби со Бугарија и С. Арабија што ќе се одиграа на 6. и 11. јуни.

На 6. јуни во Сандански македонските надежи ќе ги одмерат силите со врсниците од Бугарија, додека на 11. јуни во Луперсдорф (Австрија) Македонија игра против Саудиска Арабија.

“Ова е убава можност да провериме некои нови играчи кои можат да ја засилат конкуренцијата и да го зголемат квалитетот во репрезентацијата бидејќи не очекуваат тешки квалификациски средби. Повикани се играчи кои настапуваат во Хрватска и Албанија и ќе добијат шанса да го провериме нивниот потенцијал. Ново име и Иван Ристовски кој настапува во Германија.”

“Во договор со селекторот на А-тимот, Мирсад Јонуз по завршувањето на квалификацискиот дуел со Ирска ќе ни бидат на располагање и Ферат Хасани, односно Стефан Ристовски. Поради повреди ослободени од обврските се Фазли и Антонио Станков.”

“Во секој случај очекувам добри контролни натпревари и полека формирање на список на играчи кои ќе бидат во преден план за следните квалификации во кои влегуваме со веќе познати амбиции и максимално се подготвуваме и играчите мотивирани да влезат во овој предизвик” – изјави селекторот Бабунски за официјалниот сајт на ФФМ, по објавувањето на списокот.

Список на репрезентативци:

ГОЛМАНИ

1 Гачевски Филип 17.08.1990 ФК Капфенберг Австрија

2 Стојановиќ Деан 19.07.1993 Ф.К.Лустенау Австрија

ОДБРАНА

3 Ристевски Кирче 22.10.1990 Ф.К.Билш Албанија

4 Брдаревски Владица 07.02.1990 ФК Збројовка Брно Чешка

5 Ристевски Стефан 12,02,1992 Ф.К.Парма Италија

6 Мициновикј Јасмин 22.10.1990 Ф.К.Шериф Молдавија

7 Силјановски Горан 01,07,1990 Ф.К Тетекс Македонија

8 Богдановиќ Горан 09.06.1990 Ф.К.Металург Македонија

9 Урдинов Јани 28,03,1991 Ф.К.Рода Холандија

СРЕДЕН РЕД

10 Спировски Стефан 23,08,1990 Ф.К.Борац -Чачак Србија

11 Хусмани Зени 28.11.1990 Ф.К.Шибеник Хрватска

12 Трајковски Александар 05.09.1992 Ф.К Интер Запрешич Хрватска

13 Абдули Џелил 25.09.1991 Ф.К Шкендија Хрватска

14 Таири Фљамур 24.11.1990 Ф.К Теута Албанија

15 Ристевски Иван 18.01.1991 Ф.К Ауе Германија

НАПАЃАЧИ

16 Станков Александар 19.021991 Ф.К.Рода Холандија

17 Несторовски Илија 12.03.1990 Ф.К.Словачко Чешка.Р

18 Хасани Феран 18.06.1990 Ф.К.Шкендија Македонија

19 Алтипармаковски Маријан 18.07.1991 Ф.К.Ксанти Грција

20 Христов Симеон 04.09.1992 Ф.К.Вашаш Унгарија

Собирот за репрезентацијата е предвиден за 30. мај, а тренинзите ќе се одвидаат на игралиштето во населба Илинден.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma