Новиот iPhone 5 полека се спрема за производство.

25 мај, 20110
0673007.42

Како што објави DigiTimes, оваа информација некое време кружи меѓу производителите на делови  во Тајван. Како би се припремил за производство, Apple веќе купил 200 до 300 специјализирани машини за сечење на стакло кое се користи за изработка на екрани. На овој чин се одлучил Apple бидејќи производителите не сакаат да купат опрема за производство, поради високите трошоци.
Машините се уште не се во употреба, но како што се шпекулира бргу би биле активирани за производство на новиот iPhone 5, кој ќе има побрз процесор, највероватно А5 процесор, кој веќе се користи во iPad2, и би требало да биде потениок од неговиот предходник.
Производството, според најавите, би требало да започне во Септември оваа година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi