Басистот на групата “TV on thе radio” почина на 34 години

21 април, 20110
g

Gerard Smith басистот на рок групата “TV on the Radio” почина во Средата од рак на белите дробови, на старост од 34 години.

” Многу сме тажни што мораме да ја потврдиме веста дека почина нашиот сакан пријател и колега Gerard Smith, кој бледуваше од рак на белите дробови. Многу ќе ни недостасува, стои во соопштението кое групата “TV on the Radio” го објави на своите службени страници”.

Групата “TV on the Radio” ги откажале следните 5 концерти во склоп на турнејата на која го промовирале новиот албум “Nine Types of Light” кој овој викенд заврши на високото 12 место на “Billboard” листата.

Gerard Smith на бендот од “Brooklyn” им се придружи во 2005 година, и учествуваше во креирање на двата одлични и наградувани албуми, “Return to Cookie Mountain” од 2006 година и “Dear Science” од 2008 година.

http://www.youtube.com/watch?v=y6FUTNa6WJk&feature=player_embedded

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma